HABER /  MAGAZİN

Yılmaz Erdoğan Şeyh Saidin torunuyla

Yazdığı mektupla gündeme damgasını vuran Yılmaz Erdoğan yakında evleniyor.

Yılmaz Erdoğan, Şeyh Said"in soyundan gelen 23 yaşındaki Belçim Bilgin"le beraber. Erdoğan"ın, iki hafta önce söz kesilen ve kendi gibi oyuncu olan Belçin Bilgin ile önümüzdeki eylül ayında nikah masasına oturacağı öğrenildi.

Yılmaz Erdoğan, 1.5 yıl önce BKM"ye oyuncu olmak için başvuran ve Şeyh Said"in soyundan gelen 23 yaşındaki Kürt kızı Belçim Bilgin"le önümüzdeki eylül ayında nikah masasına oturacağı öğrenildi. Yılmaz Erdoğan"ın, adı "çimen yaprağı" anlamına gelen Belçim Bilgin"le bir yıldır birlikte olduğu bildirildi.

1983 Ankara doğumlu olan Belçin Bilgin, 2001"de Hacettepe Üniversitesi Bilgi-Belge Yönetimi Bölümü"nde yüksek eğitimine başladı. Ancak lise yıllarında amatör olarak tiyatroyu deneyen Belçin Bilgin, oyuncu olmayı düşünüyordu. Muhafazakár ailesini ikna etmeyi başaran genç kız, 1.5 yıl önce bir arkadaşının aracılığıyla Yılmaz Erdoğan"la tanıştı. Erdoğan"ın hocalık yaptığı BKM Workshop"lara katılan Belçim Bilgin, bir oyunda rol alamadı, ama her zaman Yılmaz Erdoğan"ın himayesi altında oldu.

CANNES"A KATILDI

Iraklı Kürt yönetmen Hiner Saleem"in filmi "Sıfır Kilometre"de başrol oynayan Belçim Bilgin, Cannes Film Festivali"ne katıldı. Geçen yıl Uluslararası 58. Cannes Film Festivali"nde Altın Palmiye için yarışan "Sıfır Kilometre"nin kamera ve negatifleri ise Yılmaz Erdoğan ile BKM metin yazarı Muhsin Kızılkaya tarafından sağlanmıştı. Belçim Bilgin, yüksek öğrenimini sürdürürken Yılmaz Erdoğan ve Muhsin Kızılkaya"nın teklifi ile casting için İstanbul"a gelmiş, sonra da filmin kadın başrol oyuncusu seçilmişti.

Belçim Bilgin, film gösterime girdikten sonra verdiği bir röportajda ise, "Ben Türkiye"de yaşayan bir Kürt olarak, böyle bir filmde oynayarak orada yaşananların dünyaya, Türkiye"ye aktarılmasında bir rol oynadıysam bu beni çok mutlu ediyor. Bu filmin hikayesinin gerçek yaşamdan alınması, orada yaşayan insanların acılarını anlatıyor olması, benim ve ailem için yeterli sebepti. Tabi ki bunun yanında Kürt değerleri ile büyümüş olmam yeterince etkili. Zaten sanatı, temaları evrenselleştiren bir unsur olarak görüyorum" demişti.

ŞEYH SAİT SOYUNDAN

Belçim Bilgin bir röportajında şunları söyledi: "Şeyh Said benim babamın dedesi, daha doğrusu dedesinin büyük abisi. Anne tarafımdan ise bütün örf ve adetleri ile tam bir aşiret kültürü aldım. Hayal kırıklığı yaşayan insanların hikayelerini dinledim. Hayal kırıklığı yaşayan insanlar derken Kürtleri kastediyorum" demişti.

İsyan başlattı, idam edildi

1865"te Diyarbakır"ın Palu ilçesinde doğan Şeyh Said, tarihimizde "Şeyh Said Ayaklanması"nın elebaşısı olarak biliniyor. 1925 yılında Doğu Anadolu"da çıkarılan isyan, hızla genişledi. Şeyh Said"in emri ile tüm telefon ve telgraf hatları kesildi. Şeyh Sait kendisine katılan aşiretlerle Hani"de Türk süvari alayını pusuya düşürüp esir aldı. Şeyh Said, "Kadnılar çıplaktır. Şimdiki hükümet dinsizlik neşretmektedir" şeklinde bildirilerle halkı kendi yanına çekmeye çalıştı. 9 Mart 1925"te Diyarbakır"da toplanan hükümet kuvvetleri, isyanı bastırdı, Şeyh Said maiyetiyle birlikte yakalandı. 45 kişilik İstiklal Mahkemesi tarafından idama mahkum edildi. Karar, 29 Haziran 1925"te Diyarbakır"da Siverek kapısında yerine getirildi.

Kaynak: Hürriyetim.com.tr
ÖNCEKİ HABERLER
Cinsel taciz mi, yoksa masaj mı?
Carlos hiçbir şey bilmiyor
Sayısalda 6yı bir kişi bildi
İşte talihli piyago numarası
İran lideri Hamaney meydan okudu
Göbeklitepe nerededir özelliği nedir Atiye dizisi gerçeği çıkardı
Yorumlar