BIST 1.461
DOLAR 8,27
EURO 10,06
ALTIN 487,91
HABER /  POLİTİKA

Yerel seçimler için 51 'bütünşehir' geliyor! 'Bütünşehir' ne demek 30 büyükşehir ne olacak

AK Parti yerel yönetimler reform taslağını tamamladı. Yerel seçimler için 'bütünşehir' uygulaması getiriliyor. Bütünşehir uygulamasında neler olacak? Hangi şehirler bütünşehir olacak? 30 büyükşehir ne olacak? İşte ayrıntılar...

Abone ol

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın AK Parti teşkilat aşkanlarıyla yaptığı görüşmede hazırlıkları tamamlanma aşamasında olan yerel yönetimler reformu da konuşuldu. Köklü değişikliklerin öngörüldüğü son dakika düzenlemesinin içerisinde daha önce büyükşehirlerin sayısı artırılırken denenen "bütünşehir" uygulaması dikkat çekti. 

Seçimler için 'BÜTÜNŞEHİR" uygulaması geliyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın başkanlık ettiği toplantıda AK Parti Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki yerel yönetimler reform paketi hakkında bir sunum gerçekleştirdi. Çalışmaların tamamlanma aşamasında olduğu ve yasalaşması halinde yerel seçimlerde vitrine çıkacak olan reform paketinin önemli bir bölümü de seçim bölgelendirme sisteminde 'BÜTÜNŞEHİR' uygulaması oldu.

30 büyükşehir + 51 bütünşehir

Toplantıda 30 büyükşehir dışında kalan 51 ilin bütünşehir olması için çalışma yapılması kararlaştırıldı. Türkiye'de bütünşehir uygulaması büyükşehirlerin sayısının artırıldığı son uygulamada denendi ve halen yürürlükte. Bu sistemde şehir merkez ilçeleri dışında kendisine uzak ilçeleriyle de bir bütün olarak değerlendiriliyor ve tüm ilçelerdeki vatandaşlar bu kabul ışığında oylarını kullanıyor.

Bütünşehir uygulaması neyi içeriyor?

AK Parti'nin hazırladığı ve dün geniş katılımlı genel değerlendirmesinin yapıldığı taslakta imar ve planlama, belediyeler arası görev ve yetki devrinin yeniden düzenlenmesi, belediyelerin mali yapısı ve finansman, belediyelerin teşkilat ve personel yapısı, denetim ve şeffaflık, mali ve sosyal hakların yeniden düzenlenmesi başlıkları yer alıyor.

Reform taslağında başka neler var?

Yerel yönetimler reform paketi kapsamında belediyelerin ihtiyaç ve sorunlarının giderilmesi hedefleniyor. Ayrıca Belediyelerle ilgili mevzuat düzenlemelerinde de değişiklik yapılacak.

- Belediye İmar ve planlamaya ilişkin önemli değişiklikler.
- Belediyeler için mali yapı ve finansman düzenlemesi.
- Belediyeler arası görev ve yetki devrinin yeniden düzenlenmesi.
- Belediyelerin teşkilat ve personel yapısında düzenleme, denetim ve şeffaflık, Mali ve sosyal hakların yeniden düzenlenmesi.

ÖNCEKİ HABERLER
Bedia Akartürk çocukları kaç tane kızının babası ilk eşi kim?
Bu linke sakın tıklamayın! Sahte 'Maske Cezası' mesajıyla 300 bin lira dolandırdılar
Gazeteci-senarist Tülay Bilginer hayatını kaybetti
Galatasaray Trabzonspor maçı canlı yayın ne zaman, saat kaçta, hangi kanalda?
Koronavirüs sonrası koku kaybı yaşayanları uzmanından öneri
İletişim Başkanı Altun'dan CHP'li Engin Altay'ın "Menderes benzetmesine" sert tepki
Sınavlar ertelenecek mi? Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk açıkladı
Mehmet Muş'un eşi Ümmü Eymen Özyardımcı kimdir?
Millî Gazete yazarı Hüseyin Akın'dan Erkan Oğur’a tepki!
Dışişleri'nden Çad Cumhurbaşkanı İdris Deby Itno için taziye mesajı
Yorumlar 19 yorum