BIST 8.039
DOLAR 27,14
EURO 28,93
ALTIN 1.680,29
HABER /  SAĞLIK

Yaz depresyonu kapınızda olabilir!

Genel olarak kış depresyonu olarak tanımlanan mevsimsel duygulanım bozukluğu, yaz depresyonu olarak da görülebilir. İşte yaz depresyonuna yakalanmamanız için bir kaç öneri...

Abone ol

Depresyonun daha çok kışın ve kapalı havalarda görüldüğüne dair yaygın bir inanış vardır ancak son araştırmalar, biyolojik ve psikolojik faktörler nedeniyle sorunun yaz mevsiminde de yaşanabileceğini gösteriyor.

Posta gazetesinin haberine göre, yaz aylarında mevsimin tadını çıkarmak yerine hiçbir şeyden keyif almama, dikkat dağınıklığı uykusuzluk ve iştah kaybı gibi belirtiler depresyona işaret ediyor olabilir. Uzman Psikolog Uğurkan Ulutürk, sanılanın aksine depresyonun yaz aylarında da görüldüğünü belirtiyor, “Son yıllarda yapılan araştırmalar, melatonin hormonunun az salgılanması gibi biyolojik etkiler ve psikolojik faktörler nedeniyle yaz mevsiminde de depresyonla karşılaşıldığını gösteriyor” diyor.

Ulutürk’ün verdiği bilgiye göre, yaz depresyonda kişi hayattan zevk alamamaya başlayabilir. Dikkat ve konsantrasyon güçlüğü yaşar, eskiden mutlu olduğu şeylere ilgi duymaz, yorgunluk, bitkinlik, enerji kaybı, motivasyon kaybı, cinsel isteksizlik, uyku bozukluğu, aşırı alınganlık, duygusallık, sabırsızlık, iştah kaybı, kilo verme ya da aşırı iştahla kilo alımı görülebilir. Bu durum içe kapanma, saldırganlık, yaşamı değersiz bulma ve intihar düşüncelerine kadar gidebilir.

KIŞIN UYKU YAZIN UYKUSUZLUK BAŞ GÖSTERİR

Kış dönemindeki depresif belirtilerden farklı olarak, yaz depresyonunda uyuma süresi ve iştahta artış yerine azalma, kilo alımı yerine de kilo kaybının yaşanabileceğini aktaran Ulutürk, yaz depresyonunun daha tehlikeli olabileceğini söylüyor: “Gecelerin uzaması ve konser, festival gibi eğlenceli aktivitelerin ön planda olduğu yaz aylarında kişi depresif ruh haliyle başa çıkmak için daha çok alkol ve madde kullanabilmektedir. ABD’de yaz depresyonu üzerinde yapılan bir araştırmada yazın çıkan depresyonda intihar riskinin daha yüksek olduğunu göstermektedir. Bunlara ek olarak yaz depresyonu diyebilmek için rahatsızlığın mevsimsel olması ve belirtilerin en az iki haftadır görülüyor olması gerekmektedir.”

GÜZEL HAVALARDA NEDEN MUTSUZ OLUNUR?

Kışın hava kapalı olduğu için depresyon yaşanmadan kısa süreli mutsuzluk ve depresif belirtilerin görülebildiğini ancak yazın hava kapalı olmamasına rağmen kişide yorgunluk, bitkinlik, sıkıntıyla uyanmak gibi belirtiler varsa bu durumun depresyonu ifade ettiğini vurgulayan Ulutürk, yazın ortaya çıkan olumsuz duyguların nedenini ve bu duygularla başa çıkma önerilerini ise şöyle açıklıyor:

“Yaz mevsiminin gelişiyle bireylerin beklentileri, aktiviteleri ve eğilimleri değişmektedir. Kişinin yıl içinde yapamadığı tatili yaza ertelemesi, aldığı kararları yazın uygulamak zorunda kalması, devam eden sorunları tatil dolayısıyla rafa kaldırmaya çalışması gibi yaz mevsiminden farklı beklentileri olmaktadır. Hatta bazı bireyler yeni başlangıçlar için tatil beklemektedir. Ancak beklentilerimiz gerçekliğin ötesinde ise hayal kırıklığı yaratabilir.

TATİLİN HAYAL KIRIKLIĞINA DÖNÜŞMEMESİ İÇİN…

Bu dönemde gerçekçi beklentiler ve planlar önemlidir. Ertelenen işleri yapmak için yazın geçmesini beklenmeden problemler çözüme ulaştırılmalıdır. Kişi yaşamın üzerine gitmeye, yaz aktivitelerinin tadını çıkarmaya ve yeni beklentiler oluşturmaya odaklanmalıdır. Yaz mevsimimde de mutsuz, keyifsiz olunabileceğini kabullenmek gerekir.”

Uzman Psikolog Uğurkan Ulutürk’ün son önerisi ise eğer bu ruh hali kişinin günlük işlevlerin yerine getirmesine engel oluyorsa mutlaka psikolojik destek alınması yönünde.