BIST 8.026
DOLAR 28,90
EURO 31,45
ALTIN 1.922,72
HABER /  MAGAZİN  /  KÜLTÜR VE SANAT

Yeni enstruman üretti, adını 'Sazuta' koydu

Salih Şahin, bağlama ile tar arasında yeni bir enstrüman üreterek adını da ‘sazuta’ koydu.

Abone ol

Kars Oyunları, Türküleri ve Ozanları Derneği (KOTODER) Başkanı Salih Şahin, bağlama ile tar arasında yeni bir enstrüman üreterek adını da ‘sazuta’ koydu.

Şahin, patent çalışması başlattığı saz tar karışımı enstrümanını hayvan derisinden yaptığını ve halk müziğine yeni bir ses getirdiğini söyledi.

KOTODER Başkanı Şahin, birey olarak Kars’ın kendine özgü kültürünün gelişmesi için daima çalıştığını belirterek, Kars genelinde, Orta Asya müzik geleneklerinin, edebiyat özelliklerinin alıntılarla dillendirildiğini ve bu kültürün de buradan Anadolu'ya yayıldığını aktardı.

İKİ ENSTURMANIN KARIŞIMI

Bu çerçevede tar adlı müzik aletinin Kars'a Azerbaycan ve Gürcistan'dan, geldiğini bir diğer enstrüman bağlamanında bölgede çalınmakta olduğunu kendininde bu iki ensturmanın karşımı 'sazuta'yı icat ettiğini açıkladı.

Bazen hem tara hem de saza uygun halk müziklerinin çalınması için enstrümana ihtiyaç duyulduğunu anlatan Şahin," Başka bir renge ihtiyacımızın olduğunu hissettim. Adına 'Sazuta' dediğim bu enstrümanı icat ettim Daha sonra bunu yaygınlaştırıp patentini alacağım. Bizim yöremizin müziğini ortaya koysun istiyorum. Sazı deriyle ağaçla yaptım. Bu yörenin doğasının sesini ifade ediyor."dedi.