BIST 1.127
DOLAR 8,31
EURO 9,77
ALTIN 500,98
HABER /  POLİTİKA

Yaycı Paşa'dan Yunanistan'ı çıldırtacak açıklama! Fener Adası ve Kara Ada Yunanistan’a ait değil

Emekli Tümamiral Cihat Yaycı, Meis Adası’nın civarındaki adalara ilişkin dikkat çeken açıklamalar yaptı. Yaycı Paşa, “Fener Adası ve Kara Ada Yunanistan’a ait değil” diye konuştu.

Abone ol

Antalya'nın Kaş İlçesi'ne 1 kilometre uzaklıkta bulunan Yunanistan'a ait Meis adası çevresi, Türkiye ile Yunanistan arasında büyük sorun olmaya başladı. Oruç Reis gemisinin yaptığı araştırma Yunanistan'ın bölgeye gemilerini göndermesiyle iki ülke arasında da gerilim tırmandı.

"Bu adalar Yunanistan'a ait değil"

Sözcü'den Saygı Öztürk'ün haberine göre, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı eski Kurmay Başkanı emekli Tümamiral Cihat Yaycı, Meis adasıyla ilgili Yunanistan'ı kızdıracak önemli bir iddiayı gündeme getirdi. Yaycı, şunları kaydetti:

Meis Adası hariç bölgedeki diğer ada, adacık ve kayalıklar üzerinde Türkiye'nin egemenliği devam ediyor. Bu gerçeklik Yunanistan'ın Meis Adası'nın münhasır ekonomik bölgesi olduğuna dair iddiasını da ortadan kaldırır.

Çünkü Fener Adası ve Kara Ada, Meis Adası'nın bu bakımdan batı, güney ve doğusunu kapatmaktadır ve bu adalar Yunanistan'a ait değildir.

"Türkiye'nin egemenliği devam ediyor"

Yaycı, şunları söyledi: Eğer Meis Adası dışındaki adalar üzerindeki İtalyan egemenliği 1947 Paris Barış Anlaşması ile sona erdirilmiş ise o zaman orijinal sahibi Osmanlı Devleti'nin halefi Türkiye Cumhuriyeti'ne geçmiş olması gerekir. Bu durumda, Meis Adası hariç bölgedeki diğer ada, adacık ve kayalıklar üzerinde Türkiye'nin egemenliği devam ediyor.

BU FOTO GALERİYE BAKIN
Foto Galeri MetroPOLL anketi bomba! Erdoğan'a bakın ne kadar görev onayı veriliyor Galeriye Gözat
ÖNCEKİ HABERLER
Kayseri'de TIR'a çarpan araçta bilanço ağır oldu
Bagajda ele geçirildi! Tam 2 bin 500 adet hepsi de canlı
Kayseri'de koronavirüse yakalanan doktor: İşiniz yoksa evden çıkmayın
Biran Damla Yılmaz yaşı kaç nereli İlker Kaleli'nin yeni sevgilisi
ABD Başkanı Donal Trump'tan okul çıkışı: Çocuklar gidecekse gitsin
Kandil gecesi kılınacak 12 rekatlık namaz kılınışı nasıl niyet edilir?
Yorumlar 4 yorum