BIST 3.282
DOLAR 18,41
EURO 17,84
ALTIN 973,15
HABER /  GÜNCEL

Yasaklar ne zaman bitiyor sokağa çıkma yasağı bitiş tarihi 2021

Vatandaşlar yasakların ne zaman kalkacağı ile ilgili açıklamalar yakından takip ediyor. Bazı illerde yaşanan düşüşle beraber yasakların bitiş tarihi yeniden gündemde yer almaya başladı. Peki sokağa çıkma yasağı ne zaman kalkacak, normalleşme ne zaman başlayacak?

Abone ol

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan'dan dikkat çeken açıklama geldi. İlhan, yaptığı açıklamada ‘15 Şubat sonrasında kısıtlamaların kaldırılmasını düşünmek daha uygun olacaktır.’ dedi. İkinci normalleşme olarak da bilinen kısıtlamaların kaldırılacağı tarihle ilgili nihai karar Cumhurbaşkanlığı tarafından verilecek. İşte, hafta sonu yasaklarıyla ilgili yapılan değerlendirmeler.

Yasakların ne zaman kalkacağı ile ilgili açıklamalar yakından takip ediliyor. Koronavirüsle mücadele kapsamında alınan tedbirler devam ediyor. Birçok işletmenin paket servise geçmesinin yanı sıra hafta sonu ve hafta içi de belirtilen düzenlemelere göre sokağa çıkma yasağı uygulanıyor.  Sokağa çıkma yasakları, hafta içi belirli saatlerde ve hafta sonu cuma akşam 21:00’den pazartesi saat 05:00’e geçerli oluyor. Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan kısıtlamalarla ilgili açıklama yaptı. İlhan konu ile ilgili 15 Şubat sonrasına işaret etti. Ancak kısıtlamaların sona ereceği tarihle ilgili İçişleri Bakanlığı ve Cumhurbaşkanlığı'ndan açıklama gelmedi.

Yasaklar ne zaman kalkacak: Kısıtlamaların sona ereceği tarihle ilgili İçişleri Bakanlığı ve Cumhurbaşkanlığı'ndan açıklama gelmedi. Kısıtlamaların vaka sayısına göre Bilim Kurulu tavsiyeleriyle nihai karara ulaşması bekleniyor.

Sağlık Bakanlığı Toplum Bilimleri Kurulu üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan'dan ''Koronavirüs önlemleri nedeniyle getirilen kısıtlamalar ne zaman kalkar?'' sorusuna yanıt geldi. Sokak kısıtlamalarının etkisinin çok güçlü olduğunu gözlemlediklerini belirten İlhan, "Hasta sayısı yaklaşık 1 aylık süreçte 7 binden 1500 civarına düştü. Aşının ilk dozunun yapılacağı zamanı 15 Ocak gibi düşünsek, ikinci doz 28 gün sonra yapılacak, buna göre 15 Şubat sonrasında kısıtlamaların kaldırılmasını düşünmek daha uygun olacaktır" dedi. Prof. Dr. İlhan, hasta sayısı binin altına düşerse okulların da açılabileceğini belirtti.

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı, Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı ve Sağlık Bakanlığı Toplum Bilimleri Kurulu üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, hafta içi saat 21.00-05.00, hafta sonu cuma günü 21.00'den pazartesi günü 05.00'e kadar uygulanan sokağa çıkma kısıtlamasının etkisinin çok güçlü olduğunu gördüklerini söyledi.

Prof. Dr. İlhan, "Bir kısıtlama yaptığımızda önce vaka sayısı azalıyor, onu takip eden 1 hafta 10 gün içinde hasta sayısı azalıyor. Hasta sayısının azalmasını takip eden 15-20 gün içinde ağır hasta sayısı azalıyor. Ağır hastalarımız azaldıktan 15-20 gün sonra vefatlarımız azalıyor. Bu kısıtlamanın etkisinin çok güçlü olduğunu gözlemledik. Yaklaşık 1 aylık süreçte hasta sayısı 7 binden bin 500 civarına düştü; bu çok güzel bir şey. Bu gelişmenin devam etmesi için kısıtlamaların ben devam etmesi kanısındayım" dedi.

15 Şubat sonra mı: Prof. Dr. İlhan, yılbaşı sürecinin de rakamlara olumsuz yansımayacağını umut ettiğini kaydederek, "Bu birkaç günlük rakamlar önemli. Bu hafta sonuna kadar yılbaşının olumsuz etkisi olup olmayacağını gözlemleyeceğiz. Aşılamaya da başlayacağız. Hepimizin olabildiğince gayret göstermesi lazım. Ne kadar az hasta ve vaka sayısı varken aşılamaya başlarsak o kadar çok vatandaşımızı koronavirüsten korumuş oluruz. Aşılama başlasın, bir doz yapılsın, biraz ilerlesin ondan sonra kısıtlamaların kalkmasının uygun olacağı kanısındayım. Hafta sonu ve akşam kısıtlamasının çok etkili olduğunu hepimiz gözlemledik. Bir süre daha böyle gitmesinin ben doğru olacağını düşünüyorum. Aşının ilk dozunun yapılacağı zamanı 15 Ocak gibi düşünsek, ikinci doz 28 gün sonra yapılacak, 15 Şubat sonrasında kısıtlamaların kaldırılmasını düşünmek daha uygun olacaktır" diye konuştu.

Vaka sayısı binin altına düşerse okullar açılabilir:  Okulların açılabileceği zamana ilişkin de değerlendirmede bulunan Prof. Dr. İlhan, şunları söyledi:

"Eğitimin devamı hepimizin arzusu. 15 Şubat şu anda okulların açılması için bir öngörü olarak görünüyor; ama o tarih yaklaştığında tekrar değerlendirmek daha doğru olacaktır. Vaka sayısı, hasta sayısı aşağıya doğru yönelirse okullarımızı bir kademe dahilinde eylül-ekimde yaptığımız gibi açmak daha doğru olacaktır. O dönemde de istemeyen velilerimiz için uzaktan eğitim seçeneğiyle gitmek daha doğru olacaktır gibi görünüyor. Eylül-Ekim ayında velilerimiz, öğrencilerimiz kurallara uydu. Bizlerin de okullar açıldığında çocuklarımıza örnek olmamız gerekiyor. Gerek hijyen gerek maske takmak gerekse fiziksel mesafe konusunda örnek olmalıyız. Aşılamada öncelikli ikinci grupta öğretmenlerimiz de yer alıyor. Bu sürece baktığımızda buradaki hocalarımızın da aşılanmasıyla birlikte eğitim kurumlarının açılması söz konusu olabilir kanısındayım. Rakamlarda iyi bir düzeyi yakaladık, gerek vaka sayısında gerek hasta sayısında. Bu aşağı iniş trendi devam ederse hasta sayılarında binlerin altını görürsek, hasta sayımız belli illerimizde özellikle çok yoğun olmazsa okulların açılabileceğini rahatlıkla söylemek mümkün."

ÖNCEKİ HABERLER
Fenerbahçe'nin Mesut Özil transferinde pürüz çıktı
Fenerbahçe'nin Mesut Özil transferinde pürüz çıktı
Galatasaraylı Mbaye Diagne, Süper Lig'in en erken golünü attı
Galatasaraylı Mbaye Diagne, Süper Lig'in en erken golünü attı
Aslışah Alkoçlar yaşı kaç anne ve babası kimdir?
Aslışah Alkoçlar yaşı kaç anne ve babası kimdir?
İzmir'de tartıştığı komşusunu bıçaklayarak öldürdü
İzmir'de tartıştığı komşusunu bıçaklayarak öldürdü
İstanbul Valisi Ali Yerlikaya vaka sayısının en çok düştüğü ilçeleri açıkladı
İstanbul Valisi Ali Yerlikaya vaka sayısının en çok düştüğü ilçeleri açıkladı
Millet İttifakı dağılıyor mu? Demokrat Parti'den sonra Saadet Partisi de mi ayrılıyor?
Millet İttifakı dağılıyor mu? Demokrat Parti'den sonra Saadet Partisi de mi ayrılıyor?
Resmen başladı! Artık trafik cezası araç kiralayana
Resmen başladı! Artık trafik cezası araç kiralayana
Kaan Demirağ kimdir nereli kiminle evliydi eski eşi kimdi?
Kaan Demirağ kimdir nereli kiminle evliydi eski eşi kimdi?
Hindistan, Çin askerini tutukladı yeni gerilim baş gösterdi
Hindistan, Çin askerini tutukladı yeni gerilim baş gösterdi
Bill Gates havacılık şirketi satın almak istiyor
Bill Gates havacılık şirketi satın almak istiyor