BIST 4.566
DOLAR 18,83
EURO 20,16
ALTIN 1.130,52
HABER /  GÜNCEL  /  YEREL

Van'da koronavirüs taşıyan hastaları gizleyen muhtar görevden uzaklaştırıldı

Anadolu Ajansı
Anadolu Ajansı

VAN’ın Başkale ilçesi Örmetaş Mahallesi Muhtarı Mikail Duman mahallesindeki korona virüslü vatandaşları gizleyince görevden uzaklaştırılırken, dün yapılan sağlık taraması sonrası vaka sayısı 20’ye yükseldi.

Abone ol

7 Nisan 2020 tarihinde İstanbul’dan Van’a gelen bir vatandaşın korona virüs taşıması nedeniyle ilçe hıfzıssıhha kurulu kararıyla Örmetaş Mahallesi karantinaya alındı.

İstanbul'dan gelen koronalı hastaları gizledi

Karantina süreci devam ederken, sağlık ekipleri de mahallede taramalarını sürdürdü. Ancak mahalleye İstanbul’dan gelen başka vatandaşların da olduğu ve korona virüs taşıdığı belirlenince muhtarın mahallesine gelenleri gizlediği ortaya çıktı.

Bunun üzerine Başkale Kaymakamlığı, Muhtar Duman hakkında görevi ihmal soruşturması başlatarak geçici olarak görevden uzaklaştırdı. Sağlık ekiplerinin dün mahallede yaptıkları sağlık taramasında 12 kişinin daha sonuçları pozitif çıktı.

20'ye yükseldi

Daha önceki 8 vaka ile birlikte Örmetaş Mahallesi'nde vaka sayısı 20 oldu. Yetkililer, 7 Nisan 2020 tarihinde mahallede 1 vaka varken muhtarın ihmali sonucu vaka sayısın 20’ye çıktığını, Van’daki vakaların neredeyse yüzde 20’sinin bu mahalleden çıktığını söyledi.

BU FOTO GALERİYE BAKIN
Koronavirüs vakasına rastlanmayan Kaş'ın sırrı
Foto Galeri Koronavirüs vakasına rastlanmayan Kaş'ın sırrı Galeriye Gözat