BIST 4.963
DOLAR 18,63
EURO 19,63
ALTIN 1.077,07
HABER /  GÜNCEL

Van kahvaltısı için Guinness'e başvuruldu

1 Haziran 2014'te gerçekleştirilecek "dünyanın en kalabalık kahvaltı sofrası" rekoru denemesi için çalışmalar başladı

Abone ol

Guinness Rekorlar Kitabı'na girmek ve Van kahvaltısını dünyaya tanıtmak amacıyla 1 Haziran 2014'te gerçekleştirilecek "dünyanın en kalabalık kahvaltı sofrası" rekoru denemesi için çalışmalar başladı.

Van Ticaret ve Sanayi Odası öncülüğünde, (ABD'nin elinde bulundurduğu 18 bin 941 kişilik "dünyanın en kalabalık kahvaltı sofrası" rekorunu kırmak için başlatılan çalışmayla ilgili rekor denemesine sponsor olan firmalarla basın toplantısı düzenlendi.

Van TSO Başkanı Necdet Takva, bu rekoru kırmak ve dünyaya Van'ı tanıtmak için 1 Haziran'da tüm Van halkını kahvaltıya davet ettiklerini belirterek, hedeflerinin 30 bin kişiyi aynı sofrada toplamak olduğunu söyledi.

Marka şehir olmak için öncelikle kentin değerlerini ortaya çıkarmak ve bunları uluslararası standartlarda insanlara duyurmak gerektiğini vurgulayan Takva, şöyle konuştu:

"Van marka şehir olma konusunda birçok potansiyele sahip. Van Ticaret ve Sanayi Odası olarak marka değerlerimizi korumak ve dünyaya tanıtmak hedefi ile yola çıktık. Van kahvaltısı bunlardan sadece biri ve en bilinenidir. Dünyaca ünlü Van kahvaltısını Guinness Rekorlar Kitabı'na yazdırmak için hazırlıklara başladık. Amerika'nın elinde bulunan 18 bin 941 kişilik rekoru kırmak için Van halkı ve sivil toplum örgütleri harekete geçti. Van Kalesi arkasındaki Kültür Parkı içerisinde kurulacak olan masalara, başta otlu peynir olmak üzere 20'ye yakın kahvaltı çeşidi konulacak. Yine alanda rekorun kırılmasının ardından festival havasında konserler ve yarışmalar düzenlenecek. Rekorun kırılması için tüm Van halkını kahvaltıya davet ediyoruz. Ülkemiz ve dünya liderlerinin de aralarında bulunduğu bin kişiyi de soframıza davet ettik. Sayının beklenenden çok olması durumunda hiçbir vatandaşımız kahvaltı yapmadan dönmeyecek. İnşallah adımızı Guinness Rekorlar Kitabına yazdıracağız."

Bir saat sürecek rekor denemesinde alana gelen vatandaşlara 30 bin haşlanmış yumurta, bir ton otlu peynir, 1,5 ton bal ve Van'a ait 20 çeşit kahvaltı ürününün yer aldığı gıda paketleri dağıtılacak.