BIST 5.190
DOLAR 18,81
EURO 20,47
ALTIN 1.163,22
HABER /  GÜNCEL

Mehmet Baransu'dan Bakan Ala'ya beddua

Taraf gazetesi yazarı Mehmet Baransu hakkında açılan davada iddianame hazırlandı. Baransu'nun hapsi isteniyor.

Abone ol

Taraf si yazarı hakkında İçişleri Bakanı Efkan Âlâ'ya "iftira" ettiği gerekçesiyle 1 yıldan 4 yıla kadar hapis cezası istemiyle iddianame hazırlandı. Baransu'nun 1 yıldan 4 yıla kadar hapsi isteniyor.

Baransu, iddianamenin açıklanması ardından twitter hesabından bakan Efkan Ala'ya beddua etti:

"Allah bana da senin hapis cezası alıp,  hapse girdiğin haberini yaptıracak. İnşallah" yazdı.

İçişleri Bakanı Efkan Âlâ'nın avukatlarının suç duyurusu üzerine başlatılan soruşturma kapsamında Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Bürosu tarafından iddianame hazırlandı.

Efkan Âlâ'nın müşteki olduğu iddianamede, şüpheli Mehmet Baransu'nun Taraf Gazetesi'nin 2 Aralık 2013 tarihli nüshasının 1. sayfasında yer alan "Yıl 2013 hükumete ters düşen cemaat de fişleniyor" ve manşetin devamı olan 11. sayfada "Fişlemeler 2013'te de sürmüş" başlıklı haberde Âlâ'ya yönelik "iftira" suçunun işlendiği belirtildi.

İçişleri Bakanı Efkan Âlâ'nın olay tarihinde Başbakanlık Müsteşarlığı görevini gerçekleştirdiğini ifade eden savcılık, "Müşteki Efkan Âlâ' hakkında habere konu olayla ilgili doğruluğuna yönelik hukuken geçerli somut bilgi ve belge bulunmaksızın şüpheli Baransu'nun basın yoluyla Âlâ hakkında soruşturma ve kovuşturma başlatılması için hukuka aykırı fiil isnat etmek suretiyle iftira suçunu işlediği kanısına varılmıştır" dedi.

4 YILA KADAR HAPSİ İSTENİYOR

Baransu hakkında "iftira" suçundan 1 yıldan 4 yıla kadar hapis cezası istemiyle iddianame düzenlendi.Düzenlenen iddianame basın suçlarına bakmakla görevli Anadolu 2. Asliye Ceza Mahkemesi'ne gönderildi. İddianamenin kabul edilmesi halinde Baransu'nun yargılanmasına önümüzdeki günlerde başlanacak.

BARANSU TWİTTER'DAN TEPKİ GÖSTERDİ

screen-shot-2014-04-09-at-4.14.58-pm.png