BIST 11.065
DOLAR 33,04
EURO 35,99
ALTIN 2.561,47
HABER /  POLİTİKA

Vakıfbanktan Baykala yanıt

Vakıflar Bankasından Baykal'a yanıt. Banka Baykal'a bizi gündelik siyasete alet etmeyin dedi.

Abone ol

Vakıfbank İletişim ve Medya İlişkileri Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın banka ile ilgili iddialarına yanıt verildi.

Açıklamada, Vakıfbank'ın 31 Aralık 2006 tarihi itibariyle 37 milyar YTL aktif büyüklüğü ile Türkiye'nin en büyük ve en güvenilir bankalarından biri olduğu, sermayesinin yüzde 25,18'inin açık, hisse senetlerinin de İMKB'de işlem gördüğü kaydedildi.

Bu itibarla Vakıfbank ile ilgili açıklama yapılırken 5411 sayılı Bankacılık Kanunu ile 2499 sayılı Sermaye Piyasası Kanununun bankaların ve halka açık şirketlerin itibarının korunmasına ilişkin hükümlerine dikkat edilmesi gerektiğinin vurgulandığı açıklamada, şöyle denildi:

''Vakıflar Bankası Bankacılık Kanunu gereği BDDK denetimine ve bağımsız denetime tabidir. Aynı zamanda halka açık olması sebebiyle sermaye piyasası mevzuatı çerçevesinde denetim kapsamındadır. Ayrıca kendi özel kuruluş kanunu gereği Yüksek Denetleme Kurulu tarafından denetlenmektedir.

Bankamızın tüm iş ve işlemleri ilgili kanunlar çerçevesinde şeffaf ve denetime açık bir şekilde sürdürülmektedir. İfade ettiğimiz denetimlere tabi olarak faaliyetlerini sürdüren Vakıfbank'da basında yer alan işlemlere benzer kanun ve mevzuata aykırı işlem ve uygulamaların yapılması mümkün değildir.

Bu çerçevede çalışmalarını titizlikle sürdürmekte olan Vakıfbank'ın itibarı ve ekonomi içindeki konumu göz önünde bulundurularak gündelik siyasete konu edilmesinin doğru olmadığını düşünmekteyiz.''