BIST 11.065
DOLAR 33,04
EURO 35,99
ALTIN 2.561,47
HABER /  GÜNCEL

Anne vaşak kendini siper etti

Dram bu kez hayvanlar dünyasında yaşadı. Yavrularını korumak isteyen bir Anadolu vaşağı kendini siper etti.

Abone ol

Bolu'da kurtlar tarafından telef edilmiş Anadolu vaşağı bulundu. Kıbrıscık ilçesine bağlı Çekören Deliyar mevkisinde çalışan ormancılar, yol kenarında, parçalanmış Anadolu vaşağı leşi buldular.

Ormancıların haber vermesi üzerine bölgeye giden Bolu Çevre ve Orman Müdürlüğü ekipleri, vaşağın leşini incelenmek üzere Bolu'ya götürdüler. Kıbrıscık Kaymakamı Davut Sinanoğlu, Kıbrıscık bölgesinde Anadolu vaşağı yaşadığına dair söylenti olduğunu, ancak bugüne kadar hiç kimsenin göremediğini belirtti.

Davut Sinanoğlu, ''Kurtlar tarafından öldürülen vaşak bir ilk oldu. Ormancılar yavrularını da aynı bölgede görmüşler. Bu bölgenin avlanmaya yasak olması için çalışma başlatacağız. Bu yabani hayvanları koruma altına alacağız'' dedi.

Kıbrısçık Orman İşletme Şefi Zafer Ekinci de aç kurtların vaşaklara saldırdığını tahmin ettiklerini belirterek, ''Anne vaşak, yavrularını koruyabilmek için kendini siper etmiş. Vücudunda pençe ve diş izleri var. Yavruları yakalayabilmek için yemleme çalışması yapıyoruz. Bolu'da 70 yıl sonra Anadolu vaşağı görülmesi heyecan verici'' diye konuştu.