BIST 1.454
DOLAR 8,41
EURO 10,19
ALTIN 503,77
HABER /  GÜNCEL  /  EĞİTİM

Uzmanından LGS'ye girecek öğrencilere hayati tavsiyeler! Sakın bunları yapmayın

Yeditepe Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekan Yardımcısı ve Eğitim Bilimleri Bölüm Başkanı Doç. Dr. Yelkin Diker Coşkun, öğrencilerin sınav öncesi uykudan fedakarlık etmemesi gerektiğini belirterek, "Dengeli bir rutin, sınav performansını olumlu etkiler." ifadesini kullandı.

Abone ol

Yeditepe Üniversitesi açıklamasında görüşlerine yer verilen Doç. Dr. Yelkin Diker Coşkun, 1 milyondan fazla öğrencinin heyecanla beklediği Liselere Geçiş Sistemi'ne (LGS) sayılı günler kaldığını hatırlatarak, sınavın bu yıl 6 Haziran Pazar günü yapılacağını bildirdi.

Bir yandan zorlu koşullarda eğitim-öğretimlerine devam etmeye çalışan 8. sınıf öğrencilerinin, diğer yandan sınava hazırlık çalışmalarını sürdürdüğünü kaydeden Coşkun, "Uzun zamandır emek harcayan öğrenciler, sınav zamanı yaklaştıkça daha yoğun bir stres yaşamakta. Bu stresi artıran unsurlardan en önemlisi başarısızlık korkusudur. Öğrencilerin bunun farkında olması önemli. Çünkü nedenini bildiğimiz duygularla başa çıkmamız daha kolaydır." değerlendirmesinde bulundu.

Sakın olumsuz düşüncelere kapılmayın

Öğrencilerin sınav yaklaştıkça sınavın sonuçlarına ilişkin olumsuz düşüncelere kapılmaması, sınav performansına odaklanması gerektiğini aktaran Coşkun, şunları kaydetti:

- Sınava az bir zaman kaldığı için soru çözmeye ve en çok zorlandıkları konulara yoğunlaşarak performanslarını artırmaları faydalı olacaktır.

- Sınava odaklanma problemi yaşayan adaylar, sınav dışı problem durumlarını düşünmeyi geçici süreyle öteleme, günlük çalışma planı yapıp bu planı uygulamaya çalışma, özellikle soru çözerken dikkat dağıtıcı cep telefonu, sosyal medya gibi araçları kullanmama gibi önlemler alabilirler.

- Deneme sınavları yapan adayların gerçek sınavda olduğu gibi belirli süre kullanması, sık sık oda, mekan değiştirmeden testi tamamlaması odaklanmaya yardımcı olacaktır.

- Soruları çözerken soru tekniklerine dikkat etmeleri gerekiyor. Artık sorular uzun paragraflardan, çıkarımda bulunmaları gereken verilerden oluşuyor. Çoklu neden sonuç ilişkilerine dayalı, analiz becerisi gerektiren bu soruları çözebilmek için sadece bilginin dışında soruda istenilenleri anlayabilmek ayrı bir çaba gerektirmekte.

- Sınavda soru kökünü iyi kavramak, seçeneklerden çıkarımda bulunmak ve tüm bunları belirli bir hızda yapabilmek için bolca soru çözerek hazırlanmak gerekiyor. Sınavda zamanı etkili kullanabilmede bu hazırlıkların önemi büyük.

"Dengeli bir rutin, sınav performansını olumlu etkiler"

Doç. Dr. Yelkin Diker Coşkun, pandemi sürecinde sınava hazırlanıyor olmanın öğrencilerin morallerini olumsuz etkilediğini belirterek, "Sınava hazırlanmanın yarattığı duyguları paylaşabilecekleri arkadaşlarından ve öğretmenlerinden sosyal olarak uzak kalmaları da bunu pekiştiriyor. Ancak öğrencilerin pandeminin geçici bir süreç olduğunu düşünmesi sınav performansına olumsuz etkisini azaltabilir." ifadelerini kullandı.

Test çözmek için uykusuz kalınmaması gerektiğini vurgulayan Coşkun, şu değerlendirmede bulundu:

- Sınav öncesinde kendilerini fiziksel ve zihinsel olarak fazla yormamaları, genel rutinlerine aykırı bir hazırlık yapmamaları iyi olur.

- Dengeli bir uyku, çalışma ve dinlenme programını sınava kadar devam ettirmek gerekiyor. 'Son zamanım, uykudan fedakarlık yapıp test çözeyim' derken aslında bilişsel yorgunluğu artırıyor olabilirler. Bu da dikkat dağınıklığına neden olabilir.

- Dengeli bir rutin, sınav performansını olumlu etkiler. Sınav öncesinde olduğu kadar sınav sırasında da heyecan yaşayabilirler. Heyecanlarının sınav performansını olumsuz etkilememesi için sınava odaklanmalılar.

- Soruları genel olarak hızla inceleyip zihinlerinde uygulama sıralaması yapmak işe yarayabilir, bildikleri sorulardan başlayarak bu heyecanı yönetebilirler.

ÖNCEKİ HABERLER
Fenerbahçe'den İrfan Can Kahveci açıklaması
Bitcoin ile yüksek kazanç sağlama fırsatı
Evin anahtarını aileye vermek boşanma sebebi
 Cumhur İttifakı’nın oyu yüzde 51! AK Parti'nin son anketinin sonuçlarını açıkladı
TBMM Başkanı Mustafa Şentop: İslam dünyasının bayramını zehir eden bir durum bir tablo
Erdoğan'dan Ali Babacan'ın itirafıyla ilgili ilk yorum! ‘İçimizdeki Mescid-i Aksa'ları yıkmak istiyorlar’
CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu mutfakta! Arife gününden bayram hazırlığını yaptı
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, bayram namazını Düz Tepe Üs Bölgesi'nde kıldı
Sakarya'da alkollü sürücü, kendisini kurtaran ekiplere saldırdı
Ali Çakıcı'dan Ali Babacan'a sert sözler
Yorumlar 1 yorum