BIST 1.540
DOLAR 7,52
EURO 8,97
ALTIN 409,72
HABER /  SAĞLIK

Uzmandan siyah maske uyarısı! Virüse değil polene ya da hava kirliliğine karşı koruyucu

Siyah maskelere karşı uyarılarda bulanan Kişisel Koruyucu Donanım ve A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı Yasemin Öymez, "Bu 'yıkanabilir maske' diye satılan siyah maskelerin çoğu virüse değil polene karşı ya da hava kirliliğine karşı koruyucudur" diye konuştu.

Abone ol

Yasemin Öymez, "Bu maskeleri takan kişi nefes almakta güçlük çekiyor ve ciddi manada terletiyor" diye konuştu.

Öymez, piyasada fazla gördüğü çok değişik bezlerden dikilmiş siyah maskeler olduğunu ifade ederek, şöyle konuştu: Maskeyi takarken rahat ve konforlu olabilmemiz lazım. Bu 'yıkanabilir maske' diye satılan siyah maskelerin çoğu polene karşı ya da hava kirliliğine karşı koruyucudur. Bu maskelerin çoğunun 'CE' işareti yoktur, bu yüzden Türkiye'de ticareti uygun değil. Bu maskeleri takan kişi nefes almakta güçlük çekiyor ve ciddi manada terletiyor. Bu durum maskeyi kullanma amacımızdan bizi çıkarıyor.

"Bizim insanımıza göre yapılmış değil"

Siyah maskelerin çoğunun ebatlarının dar olduğunu ve işlevini yerine getirmediğini aktaran Öymez, şunları kaydetti: Bu maskeler bizim vücut ölçülerimize göre yapılmış değil. Daha çok uzak doğu insanlarının vücut ölçülerine göre yapılmış, dolayısıyla hem burnumuzun üstünü hem de çenemizi kapatmıyor. Biz maskeyle yüzümüzü burun kemiğimizden çenemize kadar tam olarak kapatırsak, bizden dışarıya kesinlikle koruruz. Dışarıdan gelecek sıvı damlacıklarından da çok rahatlıkla korunuruz. Devletin dağıttığı maskeler de tam olarak bu işlevi görüyor. Bundan dolayı siyah maske yerine bu maskeleri tercih edelim.

"Dağıtılan maskeleri kullanabiliriz"

Öymez, sağlık çalışanlarının kullandığı maskelerle vatandaşın kullandığı maskelerin farklı olduğunu söyledi. Sağlık çalışanlarının kullandıkları maskelerin ilk etapta kendilerini korumak için olması gerektiğini söyleyen Ölmez, "Vatandaşlar çok yoğun şekilde virüse maruz kalmadıkları için, devletin dağıttığı maskeler sadece bizden dışarıyı koruyacak maskelerdir. Buradaki tedbir bizden dışarıya bir şeylerin saçılmasını engellemek. Devlet bu maskeleri bize dağıtıyor ve o maskeleri biz çok rahatlıkla kullanabiliriz" ifadelerini kullandı.

BU FOTO GALERİYE BAKIN
Foto Galeri Kuvvetli rüzgar ve fırtına uçuracak! Meteoroloji uyardı bakın ne kadar sürecek Galeriye Gözat
ÖNCEKİ HABERLER
Eczanelerde maske satışı yasaklanmıştı! Vatandaş nereden bulacak
Ağaoğlu: Futbol konuşmak mümkün değil
Maske başvurusu sayfası giriş e devlet ücretsiz maske alma
Samsun'da 96 yaşında korona virüsü yendi
Koronavirüs sonrası ülkemizdeki otomobil satışları çok ciddi azaldı
Eldiven ve maskeler için yeni karar! Bakan Murat Kurum açıkladı
TRT Çocuk’tan Horonlu Korona Şarkısı
Evde kalan gençler 'webmaster'lığa yöneldi
Avrupa Araştırma Merkezi Başkanı AB için hayal kırıklığı deyip görevinden istifa etti
Koronavirüs hastaları yurda yerleştiriliyor! Tedavi yurtta devam edecek
Yorumlar