BIST 1.414
DOLAR 8,70
EURO 10,37
ALTIN 495,88
HABER /  GÜNCEL

Uzm. Dr. Yüce Ayhan: Termal sular amip riski taşıyabilir

Klinik Mikrobiyoloji Uzmanlık Derneği Yönetim Kurulu üyesi Uzm. Dr. Yüce Ayhan, ABD'de bir çocuğun içme suyundan kaptığı 'beyin yiyen amip' türüne Türkiye'de de 40 derecenin üzerinde sıcaklığı olan sularda rastlanabileceğini belirtti.

Abone ol

ABD'nin Teksas eyaletinde 9 yaşındaki çocuğun içme suyundan kaptığı 'beyin yiyen amip' nedeniyle hayatını kaybetmesi sonrası Türkiye'de de amip riskinin olup olmadığına dair sorulara yanıt aranmaya başlandı.

Klinik Mikrobiyoloji Uzmanlık Derneği Yönetim Kurulu üyesi Uzm. Dr. Ayhan, Türkiye'de 'beyin yiyen amip' türüne kaplıcalar gibi termal sularda rastlandığını belirterek, "Kontrolsüz, denetimsiz sular, hijyenik olmayan termal sular, kaplıcalar riskli olabilir" dedi.

Özellikle kış mevsiminde tercih edilen kaplıcalardaki suların temizliği konusunda dikkat edilmesi gerektiğini dile getiren Ayhan, şunları söyledi:

"Hücreyi yiyen, amip olarak adlandırılan mikroorganizma tek hücreli canlı, Türkiye'deki sularda da bulunabilen bir amip türü. Daha çok termal özellikli sularda yani 40 derecenin üzerindeki sularda canlı kalıyor.

Amip, yüzme yoluyla burun sinüslerinden beyne ilerleyerek, bir beyin zarı iltihabı yapıyor. Kontrolsüz sular, hijyenik olmayan kaplıcalar risk olabilir. Hijyen çok önemli. Yüzme havuzlarının da klorlanması çok önemli. Amibin hijyenik sularda, hijyenik tesislerde bulaşma olasılığı yok. Gıda yoluyla yani suyun yutulmasıyla da bulaşmıyor. Sadece yüzmeyle burundan suyun girmesiyle bir bulaş riski söz konusu."

ÖNCEKİ HABERLER
16 yaşındaki lise öğrencisi Emir Çıbık kansere yenildi
Bitcoin ile yüksek kazanç sağlama fırsatı
Elif Karlı kaç yaşında aslen nereli Elif Karlı eşi kimdir?
İstanbul Avcılar'da operasyon! 6 ton etil alkol ele geçirildi
Özkan Mamati, Adnan Oktar örgütünden kaçtı, kedicikler peşini bırakmadı
Abdurrahim Albayrak'ın annesi korku dolu anlar yaşadı
Sıfır otomobil ikinci el pazarında daha pahalıya satılıyor "Bu fırsatçılık"
Samsun'da aynı yöntemle çaldıkları altınları sakladıkları yer 'bu ne cüret' dedirtti
Galatasaray 5 yıldızına servet ödüyor! 18 takıma bedel
7 yaşındaki çocuğun burnuna kaçan Lego parçası 2 sene sonra düştü
Yorumlar