BIST 1.408
DOLAR 8,06
EURO 9,67
ALTIN 460,38
HABER /  POLİTİKA

Ümit Özdağ'dan, Montrö bildirisinin ilk imzacısı emekli amiral Mengi açıklaması

İYİ Parti'den ayrılan bağımsız İstanbul Milletvekili Ümit Özdağ, Montrö bildirisinde imzası olan emekli amiral Ergin Mengi ile ilgili, "Ben kendisiyle tanışmam. Benim danışmanım değil" ifadelerini kullandı. Özdağ, amirallerle ilgili "Türkiye Cumhuriyeti’ne ve anayasaya sadık subay ve amirallerdir" düşüncesini dile getirdi.

Abone ol

Ümit Özdağ, 'darbe iması' tartışmalarına neden olan emekli amiraller bildirisinin ilk imzacısı Ergin Mengi'nin, danışmanı olmadığını, kendisini de tanımadığını ifade etti. BBC Türkçe'den Ayşe Sayın'a konuşan Özdağ, yönetim kurulu başkanı olduğu düşünce kuruluşuna Mengi'nin 2017 ocak ile aralık 2020 arasında bilimsel danışmanlık yaptığını ve dışarıdan makaleler yazdığını belirterek "Bende kendisinin telefonu bile yoktur" diye konuştu.

Mengi'nin Ocak 2017 ile 18 Aralık 2020 arasında düşünce kuruluşu için 23 yazı kaleme aldığını saptadıklarını belirten Özdağ, "Bilimsel danışmanlar dışarıdan yazı yazarlar. Burada 29 tane bilimsel danışman var, 8 değişik üniversitede çalışan. Ergin Mengi bunlardan birisi. Ben kendisiyle tanışmam. Benim danışmanım değil" diye konuştu.

"Türkiye Cumhuriyeti’ne ve anayasaya sadık subay ve amirallerdir"

Özdağ, 104 emekli amiralin bildirisiyle ilgili 'haberiniz' adlı internet sitesine yaptığı açıklamada şu görüşlere yer verdi: Bildiriyi yayınlayan amiraller 2007 sonrasında FETÖ’nün; Ergenekon, Balyoz ve Casusluk kumpaslarına maruz kalmış vatansever, Atatürkçü Türk subayları ve amiralleridir. Bu subay ve amirallerin büyük bölümü AK Parti tarafından desteklenen FETÖ’nün sözde yargıç ve savcıları tarafından kurulan komplolar ile TSK’dan uzaklaştırılmış, Türkiye Cumhuriyeti’ne ve anayasaya sadık subay ve amirallerdir.

"Siyasal lince uğramaları kabul edilemez"

Bazıları, emekli olmalarına rağmen 15 Temmuz FETÖ’cü darbe girişimine karşı meşru hükümetin yanında aktif olarak yer almışlardır… Anayasa ve yasalarımıza aykırı en ufak bir suç unsuru bulunmayan bir bildiri yayınlamaları üzerinden siyasal lince uğramaları kabul edilemez.

İddialar...

104 emekli amiralin Montrö bildirisinin ilk imzacısı olan ve hazırlanmasında rol oynadığı belirtilen Mengi'nin, İYİ Parti'de Siyasi Kuruluşlar ve Jeo Stratejik Analizlerden Sorumlu Başkan Yardımcısı olduğu iddiaları da kamuoyuna yansıdı. İYİ Parti yönetimi ise Ergin Mengi'den zaman zaman danışmanlık hizmeti alındığını, ancak ocak ayı sonu itibariyle de herhangi bir ilişkilerinin kalmadığını açıkladı.

Mengi ile ilgili bir başka iddia ise İYİ Parti'den ihraç edilen ve yargı kararıyla döndükten sonra kendisi istifa eden bağımsız İstanbul Milletvekili Ümit Özdağ'ın yönetim kurulu başkanı olduğu düşünce kuruluşunda görev yaptığı iddiasıydı.

ÖNCEKİ HABERLER
İstanbul'da kamyona arkadan çarpan aracın sürücüsü öldü! Meğer otomobil...
Kısıtlamada 'Mehteranlı gelin alma'nın cezası 50 bin 400 lira oldu
Gelişigüzel kullanımda ölüme kadar gidiyor! Pandemi sürecinde kan sulandırıcı ilaçlara talep 2 kat arttı
BTK duyurdu: Mobil iletişimde üst üste zam kararı! İşte kalem kalem yeni azami ücretler
'Kriz kahini' Roubini’den bomba dolar tahmini! Bazıları fena patlayacak
Bakan Karaismailoğlu açıkladı: turkishsouq.com” platformu ile 47 farklı ülkeye ürün ihracı
Ömer Çelik'ten 'darbe' çıkışı: Paranoyak olmamamız, takip edilmediğimiz anlamına gelmiyor
Hamile eşini kayalıklardan ittiği öne sürülen kocanın davasında tanık konuştu: Çok sakindi
Macaristan'da 'eşcinsellik' krizi! Ülkede olay oldu
Türkiye ile Azerbaycan ortak tatbikat başladı dosta güven düşmana korku
Yorumlar 31 yorum