BIST 1.531
DOLAR 7,45
EURO 9,00
ALTIN 411,67
HABER /  DÜNYA

Üç Avrupa ülkesinden ortak İran açıklaması: Daha fazla şiddet istemiyoruz

İngiltere Başbakanı, Almanya Başkanı ve Fransa Cumhurbaşkanı yaptıkları ortak açıklamada, İran'ı, anlaşmaya uyma ve şiddet eylemlerinden kaçınma çağrısı yaptı.

Abone ol

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un ortak açıklamasında, bu ülkelerin diğer Avrupalı müttefiklerle temel ortak güvenlik çıkarlarını paylaştığı belirtildi.

Bunlardan birinin de nükleer silahların yayılmasının önlenmesi ve İran'ın asla nükleer silah geliştirmemesini sağlamak olduğu kaydedilen açıklamada, bu kapsamda Tahran'ın nükleer faaliyetlerini düzenleyen Kapsamlı Ortak Eylem Planı'nın (JCPOA) önemli bir rol oynadığına işaret edildi.

ABD anlaşmadan çekilmişti

ABD'nin anlaşmadan çekilmesinden duyulan endişenin dile getirildiği hatırlatılan açıklamada, geriye kalan Çin, Fransa, Almanya, Rusya ve İngiltere'nin JCPOA'yı koruma kararlılığını gösterdiği kaydedildi.

İran'ın anlaşma kapsamındaki taahhütlerine tam uymasının önemine dikkat çekilen açıklamada, Tahran'ın Temmuz 2019'dan bu yana attığı geri adımlardan duyulan endişe vurgulandı

Bu adımların tersine çevrilmesi istenen açıklamada, ayrıca İran'ın nükleer programı için uzun vadeli bir çerçeve belirlenmesi gerektiği belirtildi.

"Müttefik ve ortaklarımızın güvenliğine bağlılığımız değişmedi"

Son olayların, Tahran'ın bölgede istikrarı bozucu rolünü gösterdiği, bunlara İran Devrim Muhafızları Ordusu ve ona bağlı Kudüs Gücü'nün faaliyetlerinin de dahil olduğu vurgulanan açıklamada, "Bölgedeki müttefiklerimizin ve ortaklarımızın güvenliğine olan bağlılığımız değişmedi" ifadesi kullanıldı.

"Diplomatik yollarla ele alınmalı"

İran'ın istikrarı bozucu bölgesel faaliyetleriyle ilgili endişelerin diplomatik yollarla ele alınması gerektiği ifade edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Bugünkü mesajımız açık. JCPOA'ya ve onu korumaya olan bağlılığımızı sürdürüyoruz. İran'ı anlaşmaya aykırı tüm tedbirleri geri almaya ve (anlaşmaya) tam olarak yeniden uymaya, daha fazla şiddet eyleminden veya silahların yayılmasından kaçınmaya çağırıyoruz."

Bölgenin istikrarını korumak için İran'la çalışmaya hazır olunduğu bildirilen açıklamada, ayrıca Ukrayna uçağının düşürüldüğünün kabul edilmesinin ardından atılacak adımlar konusunda birlikte çalışma sözü verildi.

İran anlaşmayı 5 Ocak'ta askıya aldı 

Anlaşmanın diğer taraflarından Washington'u durdurmasını isteyen ancak bunda başarılı olamayan İran, Temmuz 2019'da nükleer anlaşmanın bazı maddelerini, 5 Ocak'ta da anlaşmadan kaynaklanan tüm taahhütleri askıya aldığını açıklamıştı.

Tahran, yaptırımların kalkması ve menfaatlerin temin edilmesi halinde yeniden anlaşmaya dönmeye hazır olduğunu ifade etmişti.

BU FOTO GALERİYE BAKIN
Foto Galeri İran'ın vurduğu ABD'nin Irak'taki üssü Ayn el Esad böyle görüntülendi Galeriye Gözat
ÖNCEKİ HABERLER
Bakan Turhan'ın 'İmamoğlu iptal etti Erdoğan talimat verdi' sözlerine İBB'den cevap
2-4 Mart VarVar İndirimi'nde süper fırsatlar!
Putin Macron ile Libya krizini görüştü
THY Filipinler seferlerini iptal etti
Meteoroloji'den yoğun kar yağışı uyarısı
Türkiye A Milli Kadın Voleybol Takımı olimpiyatlara katılmaya hak kazandı
Irak’ta ABD üssüne füzeli saldırı
Çorum'da kocasının bıçakladığı kadın ağır yaralandı
Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Serrac görüşmesi sona erdi
ABD'nin Irak'ı Federal Banka hesabı ile tehdit ettiği iddiası
Yorumlar 2 yorum