BIST 1.345
DOLAR 8,32
EURO 10,00
ALTIN 477,06
HABER /  SEÇİM

TÜSİAD'dan seçim sonucu ve koalisyon açıklaması

TÜSİAD 2015 Genel Seçim Sonuçları'nın netleşmesinin ardından açıklama yaptı. TÜSİAD siyasilere 'koalisyon' çağrısında bulundu.

Abone ol

TÜSİAD seçim sonuçlarıyla ilgili yazılı açıklama yaptı. Açıklamada partilerin uzlaşma kültürüyle hareket etmeleri gereğine dikkat çekildi.

TÜSİAD açıklamasında şunlara yer verildi. “25. Dönem Milletvekili Seçimleri sonucunda TBMM’de görev alacak tüm milletvekillerimizi ve temsil edilecek siyasi partilerimizi kutlarız. İş dünyası olarak, yeni parlamentonun ülkemizin demokratik, ekonomik ve sosyal açıdan gelişmişlik düzeyini yükseltmek amacıyla kararlılıkla çalışacağına inanıyoruz. Geride bıraktığımız seçim kampanyası döneminde, geleneksel seçim dönemlerinin oldukça ötesinde bir toplumsal gerginliğe, kutuplaşmaya ve güven ortamını zedeleyen bir sürece tanık olduk. Ülkede ve ekonomide güven, özgür düşünceyle, katılımcılık anlayışıyla, hukukun üstünlüğüyle ve ortak akılla gelişir. TÜSİAD olarak, güven ortamının, şeffaflık ve hesap verebilirlik anlayışıyla, sivil toplumun etkili varlığı ile güçleneceğine inanıyoruz.

UZLAŞMA KÜLTÜRÜ İLE HAREKET EDİLMELİ

Her seçim, her yenilenen Meclis, demokrasinin güçlenmesi için bir fırsattır. Seçim sonuçları itibariyle seçmen iradesi, siyasi partilere tek başına hükümet kuracak çoğunluğu vermemiştir. Bu bağlamda partilerimizin, demokrasinin gereği olan uzlaşma kültürü ile hareket ederek, ülkenin menfaatleri etrafında kenetlenmelerini diliyoruz. Yeni parlamentonun ve kurulacak hükümetin, tüm paydaşların katkısı ve desteği ile demokratik standartları ve hukuk devleti olgusunu güçlendirmesini diliyoruz. Ülkemizin potansiyeline ulaşabilmesi için küresel ölçekte rekabet gücüne sahip bir sanayi ve insan kaynağı başta olmak üzere, tüm kalkınma başlıklarında kazanımların güçlendirilerek ilerletilmesini ümit ediyoruz. TÜSİAD olarak önümüzdeki bu dönemde, karşılıklı diyalog ve paydaşlarla işbirliği ile, ülkemizin ve insanımızın yarınlarına katkı sağlamaya ve katma değer yaratmaya devam edeceğiz.

ÖNCEKİ HABERLER
Seçim sonuçları Metiner'den olay 'Gülen' yorumu
Altan Tan'dan bomba seçim yorumları!
Abdülkadir Selvi'den al haberi Erdoğan'ın planı
Ahmet Davutoğlu istifa mı ediyor? İşte o sözü
AK Parti yine birinci oldu siz niye seviniyorsunuz?
Bağımsız adaylar seçimlerde kaç oy aldı?
Cumhurbaşkanı'nın danışmanından ilk açıklama
'Çin gaz salımını erken azaltacak'
Yalçın Akdoğan'dan son dakika seçim sonuçları açıklaması
Seçim sonuçlarına Ahmet Kekeç'ten 'şerefsizlik' tepkisi
Yorumlar 8 yorum