BIST 1.345
DOLAR 8,34
EURO 10,07
ALTIN 479,42
HABER /  GÜNCEL

Arınç'tan son dakika koalisyon açıklaması!

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'tan son dakika seçim sonuçları hakkında açıklama geldi. AK Parti bu oy sonuçlarıyla koalisyon yapacak mı?

Abone ol

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, seçim sonuçları hakkında son dakika açıklama yaptı.

Arınç'ın konuşmasında satırbaşları...

Ben bu partinin kurucusuyum ve 13 yıldır AK Parti'de başarılar gördüm. Dün akşam itibariyle aktif siyasete veda etmiştim. Bugün büyük bir zaferi görmek isterdim ama AK Parti tek başına iktidar olamadı. Sonuç ortada üzgünüm. HDP yüksek oy aldı. Bu sonuçlar başarının HDP yönünde olduğunu gösteriyor. MHP ve CHP başarılı olamamıştır. Oylarını düşürmüşlerdir. CHP eğer 28 yapsaydı vekil sayısını başarılı sayardım.

'YİĞİT DÜŞTÜĞÜ YERDEN KALKAR'

AK Parti birinci parti olmuştur. Pek çok ilde milletvekili çıkarmıştır. Ama biz iktidarlara alışmıştık bu dönem bize kısmet olmadı. Yiğit düştüğü yerden kalkar. Yüzde 90'ın üzerinde oy aldığmıza bakarak AK Parti'nin yeniden iktidar olma şansının olduğunu söyleyebiliriz. CHP oylarını vermiştir HDP barajı geçsin diye. MHP sesini çıkarmamış ve hatta maddi yardımda bulunmuştur.MHP dolaylı destekte bulunmuştur. HDP AK parti iktidarını yıkmak için koç başı olarak kullanılmıştır. Koç başı nedir derseniz; eskiden kale kapılarını kırmak için herkes uzun bir cubuktan tutarak o kapıyı kırmaya çalışırdı. Burada Koç Başı HDP'dir. Yardımcıları da CHP ve MHP'dir.

KOALİSYON OLUR MU?

Benim önerim bu çok iyi anlaşan üç partinin koalisyon kurmasıdır. Sonucun koalisyon olmasını halk bekliyor. Bir koalisyon kurulacaksa CHP-MHP-HDP hükümet kurabilir. Çözüm süreci masanın üzerinde bekliyor. Acil bir karar verilmelidir. AK Parti bu konuda kendi üzerine düşeni yapacaktır. Bahçeli büyük bir başarı kazanmış gibi açıklamalar yapıyor. Bahçeli, HDP sizin HDP'niz. Koalisyonu zahmet olmazsa siz deneyin. Yetiş AK Parti dendiğinde biz burdayız.

Siyasette kapı kapatılmaz. Kapı kapatan parti basit ve korkak siyasetçidir. Bizler de insanız hata ve kusur işlemiş olabilir. Biz de bu hataları görerek tekrar ayaklarımız üzerine kalkmamız gerekmektedir.

ERKEN SEÇİM OLURSA ADAY OLACAK MISINIZ?

Bunlar şahsi sorular. Benimle ilgili konular. Biz aktif siyasete veda ederken, 3 dönem kuralını bilerek aday olduk, bundan da memnunuz ama böyle bir sonuç beklemiyorduk.
Bu milletvekili sayımızın 250’ler civarında olması bu dersten fazlasıyla nasiplendiğimizi gösteriyor. Aday olur musunuz tartışması bugünün tartışması değil. İnşallah önümüzü bir görelim AK Parti içinde ne yapmamız gerektiğine karar veririz.

GÖKÇEK İLE İLGİLİ TARTIŞMALAR?

Evet bugün 8 haziran bugün itibarıyla “şunları şunları açıklayacağım” diye bir sözüm olmadı.
8 Haziran’dan sonra çok şeyler açıklayabileceğimizi söylemiştim. Ama bugün 8 Haziran… 8 Haziran sonrası değil.

ÖNCEKİ HABERLER
Abdülkadir Selvi'den al haberi Erdoğan'ın planı
Ahmet Davutoğlu istifa mı ediyor? İşte o sözü
AK Parti yine birinci oldu siz niye seviniyorsunuz?
Bağımsız adaylar seçimlerde kaç oy aldı?
'Çin gaz salımını erken azaltacak'
Yalçın Akdoğan'dan son dakika seçim sonuçları açıklaması
Seçim sonuçlarına Ahmet Kekeç'ten 'şerefsizlik' tepkisi
HDP'yi Meclis'e gönderen il! Patlama yaptı
Seçim sonuçlarına ABD'den ilk yorum!
Özcan Purçu: Romanlar için tarihi bir an
Yorumlar 56 yorum