BIST 1.432
DOLAR 8,29
EURO 10,02
ALTIN 485,62
HABER /  SEÇİM

HDP'yi Meclis'e gönderen il! Patlama yaptı

Seçim sonuçları açıklandı. HDP batı illerinin tümünde oyunu artırdı. En büyük artış 408 bin oy ile İstanbul'da oldu.

Abone ol

'Barajı geçer mi, geçmez mi?' sorusuna, seçmen HDP'yi yüzde 13'e taşıyarak yanıt verdi.

HDP'nin başarısında Güneydoğu'daki oylarının katkısı olsa da en büyük katkı batı illerinden, özellikle de İstanbul'dan geldi.

2014 Cumhurbaşkanlığı seçimi temel alındığında Selahattin Demirtaş İstanbul'da yaklaşık 650 bin 670 oy almıştı. 2015 Genel seçimlerinde ise HDP İstanbul'da üç bölgede toplam 1 milyon 59 bin 622 oy aldı. En çok oy artışının yaşandığı yer ise, 155 bin 958'lik artışla

11 MİLLETVEKİLİ ÇIKARDI

İstanbul'un batı ucu ilçelerini kapsayan üçüncü bölge oldu. HDP İstanbul'dan 11 milletvekili çıkardı. Aynı zamanda da MHP'nin önüne geçerek İstanbul'da üçüncü parti oldu. Oransal olarak İstanbul'da en büyük artış Selahattin Demirtaş'ın aday olduğu İstanbul birinci bölgede gerçekleşti.

hdp-yi-istanbul-tasidi-7397018_6391_m.jpg

ARTIŞIN DÖRTTE BİRİ İSTANBUL'DAN

Cumhurbaşkanlığı seçiminde Selahattin Demirtaş Türkiye genelinde 3 milyon 958 bin 103 oy almıştı. Anadolu Ajansı verilerine göre, HDP 2015 Genel seçimlerinde 5 milyon 719 bin 452 oy aldı. Bir yıldan daha az bir sürede gerçekleşen iki seçimdeki oy artışı 1 milyon 761 bin 349. Bu, 1 milyon 761 bin 349'un yaklaşık dörtte biri İstanbul'dan geldi.

ANKARA VE İZMİR'DE OYLARINI İKİYE KATLADI

HDP, Türkiye'nin diğer iki büyük şehri Ankara ve İzmir'de de yine Cumhurbaşkanlığı seçimindeki Selahattin Demirtaş'ın oyları temel alındığında oylarını ikiye katladı. Bu oransal artış her iki ilde de HDP'ye milletvekili kazandırdı. HDP, Demirtaş'ın oy sayısı dikkate alındığında batı illerinin tümünde oy artışı sağladı.

Bursa'daki 30 binlik artış bir milletvekili getirdi. Aynı şekilde Antalya'daki yaklaşık 35 binlik artış HDP'ye yine bir milletvekili kazandırdı. HDP, Aydın'da yüzde 9'luk oy oranına ulaşsa da buradan milletvekili çıkarmayı başaramadı. Yandaki tabloda Selahattin Demirtaş'ın Cumhurbaşkanlığı seçiminde aldığı oy oranı ile HDP'nin son seçimde aldığı oyları karşılaştırmalı olarak görmek mümkün

ÖNCEKİ HABERLER
Seçim sonuçlarına ABD'den ilk yorum!
Anneler Günü için süper fırsatlar!
Özcan Purçu: Romanlar için tarihi bir an
Kılıçdaroğlu istifa edecek mi son dakika açıklama
Borsa son dakika seçim sonuçları dip yaptırdı
Seçim anketleri kimler bildi kimler kaybetti?
Erdoğan için küçük düşürücü yenilgi
İşte Bahçeli'nin koalisyon hesabı!
Hakan Şükür'den seçim sonucu değerlendirmesi
Demirtaş'tan Öcalan'a teşekkür!
Yorumlar