BIST 3.285
DOLAR 18,48
EURO 17,80
ALTIN 971,92
HABER /  POLİTİKA

Türkiye için AB serüveninde önemli gün!

Başbakan Ahmet Davutoğlu, AB Konseyi Başkanı Donald Tusk ve AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker ile bir araya geldi. Davutoğlu, Türkiye'nin Avrupa ile olan ilişkilerinin daha da canlanacağını söyledi.

Abone ol

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Brüksel'deki toplantının Türkiye'nin AB'ye giriş süreci için çok önemli olduğunu söyledi. AB ile olan ilişkilerin daha da canlanacağını ifade eden Davutoğlu, "Türkiye'nin sadece göçmen krizi değil tüm krizlere karşı durmaya hazırdır" diye konuştu.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Türkiye-AB Zirvesi'nin düzenleneceği Brüksel'de, Avrupa Birliği Konseyi binası önünde, gazetecilere açıklamada bulundu.

Davutoğlu, açıklamasında, bugünün tarihi bir gün olduğunu ifade ederek, "Avrupa Birliği ile çok önemli bir görüşme yapacağız. 29 ülkenin Devlet Başkanı buraya gelecek. Bugün tarihi bir gün ve AB’ye giriş süreci dahil, Türkiye ile ilişkiler daha da canlanacak" diye konuştu.

"AVRUPA HEPİMİZİN ORTAK EVİDİR"

Görüşmelerde, Avrupa içi ve çevresindeki konuların ele alınacağını aktaran Davutoğlu, şunları kaydetti:

"Dün bildiğiniz üzere, yeni hükümetimiz kurulduktan sonra programımızı imzaladım ve yarın güven oylaması yapılacak. Bugün AB liderleriyle birlikte kıtamızın geleceği için ekonomik krizleri konuşacağız ve aynı zamanda coğrafi, jeopolitik sorunları ele alacağız. Bunların içerisinde tabii ki göç konusu da var. Bu aslında yeni bir başlangıç değil uzun süredir devam eden bir sürecin tekrar canlandırılması. Avrupa hepimizin ortak evidir."

"TÜRKİYE TÜM KRİZLERE KARŞI DURMAYA HAZIRDIR"

Ortak duruş için doğru zaman. Bu toplantı hepimiz için umut oluşturuyor. Dayanışma içinde olmamız lazım. Bugün sadece göç konusunda konuşmayacağız. Birleşik Avrupa idealine nasıl ivme kazandıracağız, bunu konuşacağız.

Katılım sürecinin canlanacağına inanıyorum. Biz bir Avrupa halkıyız. Kıtanın kaderi hepimizin kaderidir. Türkiye sadece göçmen krizi değil, tüm krizlere karşı durmaya hazırdır.''

AB'DEN MÜLTECİLERE YARDIM SÖZÜ

Zirvenin açılışında konuşan Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Donald Tusk ise, "AB olarak hem Türkiye'ye hem de bölgedeki mültecilere yardım etmeye devam edeceklerine" dair güvence verdi. Tusk, bu yıl içinde yaklaşık 1.5 milyon insanın yasa dışı yollarla Avrupa girdiğini söyledi.

ÜYELİK MÜZAKERELERİ

Zirvede gündemi belirleyecek diğer bir konu da durma noktasına gelen üyelik müzakerelerinin yeniden canlandırılması. Fasıllar üzerindeki vetoların kaldırılması ve yeni fasılların açılması Türkiye açısından öncelik taşıyor.

3 MİLYAR EURO KAYNAK

Türkiye'deki Suriyeli sığınmacılar için finansman sağlanması da taslak kararlarda yer alıyor. Belgede, "AB, başlangıç olarak 3 milyar euro kaynak sağlayacak" deniliyor. 

MERKEL

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Türkiye ile bugün bir anlaşma sağlayarak, Avrupa'ya göçmen akınına bir düzen getirmek istediklerini söyledi.

Merkel, "AB-Türkiye eylem planının ana unsurlarından biri de kaçak göç yerine yasal göçmenliği nasıl ikame edebileceğimize ve Türkiye'deki mültecilerin durumlarını nasıl iyileştirebileceğimize ilişkin konular" dedi. Merkel, Türkiye'nin mülteciler konusunda AB'den yardım beklemekte haklı olduğunu sözlerine ekledi.

ÇİPRAS

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, mülteci krizi konusunda Avrupa Birliği (AB) ile Türkiye arasındaki müzakerelerde, Türkiye'nin AB perspektifiyle ilgili önemli adımlar atılabileceğini söyledi.

ÖNCEKİ HABERLER
Türk hava sahası için o ülkeye izin çıktı!
Türk hava sahası için o ülkeye izin çıktı!
Şahan Gökbakar'ı havaya uçuran haber!
Şahan Gökbakar'ı havaya uçuran haber!
Üst düzey 3 komutan tutuklandı!
Üst düzey 3 komutan tutuklandı!
İtalyan bakandan Türkiye itirafı
İtalyan bakandan Türkiye itirafı
Bakan Bozdağ'dan Tahir Elçi açıklaması
Bakan Bozdağ'dan Tahir Elçi açıklaması
İklim Zirvesi öncesi Paris'te çatışma!
İklim Zirvesi öncesi Paris'te çatışma!
Rusya Azez'de sivilleri bombaladı: 20 ölü
Rusya Azez'de sivilleri bombaladı: 20 ölü
 4 mahallede sokağa çıkma yasağı ilan edildi
4 mahallede sokağa çıkma yasağı ilan edildi
DSP'de Masum Türker başkanlığı bırakıyor
DSP'de Masum Türker başkanlığı bırakıyor
Azez'deki saldırıda 2 kişi daha öldü
Azez'deki saldırıda 2 kişi daha öldü