BIST 1.441
DOLAR 8,46
EURO 10,27
ALTIN 501,15
HABER /  GÜNCEL

Vizesiz Avrupa hayali gerçek oluyor!

Brüksel'deki tarihi zirvede Türkiye için vizesiz geçişler için tarih verildi. Ekim 2016'dan itibaren geçerli olacak karar için Avrupa'nın Türkiye'ye şartı var.

Abone ol

Brüksel'de bugün yapılan Türkiye-AB zirvesi öncesinde hazırlanan taslak metine göre, Türk vatandaşları Ekim 2016’dan itibaren Avrupa'ya vizesiz seyahat gerçekleştirebilecek. Fakat bunun için geri kabul anlaşmasının uygulanması şart koşuluyor. Geri kabul anlaşması (GKA), temel olarak, Türkiye üzerinden Avrupa'ya giden kaçak göçmenlerin Türkiye’ye geri gönderilmesini öngörüyor.

Avrupa Birliği ile Türkiye arasında bugün yapılacak zirve sonunda yayımlanması öngörülen ortak bildirinin son taslağına ilişkin görüşmeler dün gece tamamlandı.

AB'NİN TÜRKİYE'YE SÖZ VERDİĞİ 3 MADDE

Başbakanı Ahmet Davutoğlu'nun katıldığı ve Brüksel'de düzenlenen zirvede, işbirliği karşılığında AB Türkiye'yle ilişkilerini üç temel alanda geliştirme taahhüdü verdi:

-AB'ye üyelik sürecinin hızlandırılması
-3 milyar euro finansal destek
-Türkiye vatandaşlarına Schengen Bölgesi'nde vize serbestisi
-400 bin Suriyeli mültecinin yasal yollarla AB'ye alınması

AB'nin sunduğu bu üç taahhüdün hayata geçirilmesi ise Türkiye'den talep edilen konulara bağlı:

-Ankara'nın sınır güvenliğini artırması
-İnsan kaçakçılığıyla etkin mücadele
-Geri Kabul Anlaşması'nın imzalanması

AB adına 28 üye ülkenin devlet ve hükümet başkanlarının Türkiye adına ise Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun katılacağı zirvede nihai onay verilecek belgede öne çıkan unsurlar ise şunlar:

Türk vatandaşları 2016'nın Ekim ayından itibaren Avrupa'ya vizesiz seyahat edebilecek. Türkiye'nin vizesiz AB için geri kabul anlaşmasını (GKA) imzalaması gerekiyor.

- Katılım sürecinin yeniden canlandırılmasına ihtiyaç olduğu konusunda anlaşıldı. Mevcut bağları ve dayanışmayı ileriye taşıma ve ortak geleceği hazırlamak için sonuç odaklı eylem taahhüdü altına girildi.

- Yılda iki kez, uygu formatta düzenli zirve yapılması kararlaştırıldı. Bu zirvelerde Türkiye-AB ilişkileri ve uluslararası konular ele alınacak. Bakanlar/Yüksek Temsilci/ Komiser düzeyinde kapsamlı, düzenli siyasi diyalog toplantıları düzenlenecek.

- AB Komisyonu vize liberalizasyonu yol haritası konusundaki ikinci değerlendirme raporunu Mart 2016 başında açıklayacak. Her iki taraf Komisyon’un 2016 sonbaharında Schengen Alanı’na giren Türk vatandaşlarına vize muafiyeti tavsiyesi içeren üçüncü raporunu yayımlayabilmesi için geri kabul anlaşmasının (GKA) Haziran 2016’dan itibaren tam olarak uygulanması gerektiği konusunda anlaştı. Yol haritasının tüm unsurlarının karşılanması şartıyla vize muafiyeti için hedef Ekim 2016.- AB, Türkiye’ye derhal ve sürekli insani yardım sağlayacak, genel mali yardım belirgin şekilde artırılacak. AB, mülteciler için başlangıç olarak 3 milyar euro verecek.

- 15 Ekim’de üzerinde anlaşılan Ortak Eylem Planı hayata geçirilecek. Özellikle kural dışı göçmen akınının frenlenmesinde sonuç alınması gerekiyor. Uluslararası korumaya ihtiyacı olmayanların Türkiye ve AB’ye seyahatlerinin önlenmesi, mevcut ikili geri kabul anlaşmalarının uygulanması, koruma ihtiyacı olmayanların hızlı şekilde ülkelerine gönderilmesi konularında işbirliği artırılacak.

ÖNCEKİ HABERLER
Binali Yıldırım'dan İstanbullulara büyük müjde
Tahir Elçi'yi kim öldürdü kayıp çekirdek sırrı
Mersinli Ahmet Parlak İsyan dedi jüri dağıldı!
Davutoğlu Tahir Elçi'nin öldürülmesiyle ilgili faili açıkladı
AB vizesi ne zaman kalkıyor? AB Türkiye kararı
Tahir Elçi'nin öldürülmesindeki en büyük sır
Zonguldak'ta tur midibüsü devrildi
Türkiye için AB serüveninde önemli gün!
Türk hava sahası için o ülkeye izin çıktı!
Şahan Gökbakar'ı havaya uçuran haber!
Yorumlar 30 yorum