BIST 2.785
DOLAR 17,89
EURO 18,28
ALTIN 1.030,76
HABER /  POLİTİKA

Davutoğlu Tahir Elçi'nin öldürülmesiyle ilgili faili açıkladı

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Diyarbakır'da Tahir Elçi'nin öldürülmesi ve Can Dündar'ın tutuklanmasıyla ilgili konuştu.

Abone ol

Tahir Elçi'nin ölümüyle ilgili konuşan Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Bilmemiz gereken, olayın terör örgütünün saldırısıyla başladığı... Burada asli fail, terör örgütüdür." dedi.

Davutoğlu, Can Dündar ve Erdem Gül'ün tutuklanmasıyla ilgili olarak "Yargının her adımında hükümeti suçlamak da doğru değil. Ama esas olan tutuksuz yargılanmadır." diye konuştu.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Türkiye-Avrupa Birliği (AB) Zirvesi için gittiği Brüksel yolunda uçakta, aralarında Habertürk Gazetesi Ankara Temsilcisi Bülent Aydemir’in de olduğu gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını cevapladı:

AB İLE YENİ MUHTEVA

İnşallah önümüzdeki hafta acil eylem planımızı açıklayacağız. Onun öncesinde AB’ye gitmemiz, reform iradesi anlamında önemli. Bölgesel ve küresel ilişkiler bağlamında; Rusya ile yaşanan mesele, Suriye’deki gelişmeler AB sürecine yeni bir muhteva katma ihtiyacı hissettiriyordu. Yeni bir tanıma ihtiyaç vardı. Özellikle AB ülkelerinin komşu ülkeleri bağlamında, zorunlu bir işbirliğini gerektiriyordu. Son gelişmeler bunu yavaşlattı. Biz AB ile ilişkilerin kriz zamanlarında ivme kazanıp sonra durgunlaşmasını istemiyoruz. Durgunluktan çıkarıp başka bir dönem başlatacağız.

SAYGIN BİR HUKUKÇUYDU

Tahir Elçi’nin ölümü hepimize birçok açıdan önemli bir ders niteliğindedir. Bir keresinde Şanlıurfa’da, ‘çözüm süreci’ bağlamında bir toplantıda beraber olmuştuk. Görüşlerimiz farklı olabilir ama saygın bir hukukçuydu. Bütün Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları gibi onun canı da azizdir; kaybetmekten büyük üzüntü duyuyoruz. (Öldürüldüğü) O gün, Dört Ayaklı Minare’yle ilgili tarihi mirasın korunması bağlamında bir konuşma yapıyor ama aynı anda Sur Mahallesi’nde sokaklarda hendekler kazılmış. Yani bırakın tarihi eseri korumayı, var olan yollara tehdit teşkil edecek şekilde mayınlar döşenmiş... Düşünün, olaydan sonra da roket atılıyor. Böyle bir ortamda savunmamız gereken husus, hukuk ve kamu düzeninin sağlanmasıdır. Olay araştırılıyor, bütün detaylarıyla ortaya çıkarılacak.

FAİL TERÖR ÖRGÜTÜ

Bilmemiz gereken, olayın terör örgütünün saldırısıyla başladığı... Burada asli fail, terör örgütüdür. Polise yönelik o saldırı ve sonrasında kargaşa olmasaydı, ne ateş etme olurdu, ne de birinin öldürülmesi olayı yaşanırdı. Sur İlçesi dahil olmak üzere Türkiye’nin her ilçesinde kamu düzeni tesis edilecek. Kim buna karşı çıkarsa, Tahir Elçi’nin ölümü gibi olaylardan sorumludur. Bu hendek kazma hadisesini bitireceğiz.

DÜŞMAN DEĞİLİZ

Meclis’te dün (önceki gün) gerçekleşen iki görüşme dolayısıyla iki lidere (Kılıçdaroğlu ve Bahçeli) teşekkür ediyorum. Bu güzel bir başlangıç oldu. Umarım böyle devam eder. Güvenoyu aldıktan sonra, ayrıca formel olarak da ziyaret etmeyi düşünüyorum kendilerini... Keşke daha düzenli görüşebilsek, ben bundan memnuniyet duyarım. Biz rakibiz; hasım, düşman değil.

UMARIZ TANSİYON DÜŞER

Rusya’nın şunu anlaması lazım; Suriye ile sınırımız Türkiye’nin ulusal güvenlik sınırıdır, herhangi bir sınır değil... Doğrudan Türkiye’yi tehdit eden bir durum var. Bu hassasiyeti göstermeye devam ederiz. Karşılıklı soğukkanlı şekilde olaya yaklaşmamız halinde, kontrol edilebilecek bir krizdir. Farklı ülkelerin askeri güçleri birbirinden koordinasyonsuz olarak aktif halde operasyon yürütüyorlarsa, istemedikleri halde karşı karşıya gelirler. Suriye krizinin çözümü için 4 önemli aktör var; ABD, Rusya, Türkiye, Suudi Arabistan. Bu 4 aktörün birbirleriyle görüşebilmesi lazım. Umut ederiz ki önümüzdeki dönemde önce psikolojik tansiyon düşer, ardından diplomasi kanalları açılır.

DÜNDAR VE GÜL

Bu kadar kritik süreçten geçerken herkesin kabul edebileceği bir şey var ki, devlet sırrı gerçeği ve zarureti... Kritik süreçlerde aldığınız tedbirler saptırılarak, kurallar aşılarak, yalan yanlış yorumlarla devleti zora sokacak şekilde devlet sırları yayınlanırsa, bu suçtur. Yargının her adımında hükümeti suçlamak da doğru değil. Ama esas olan tutuksuz yargılanmadır. Denetimli serbestlik gibi başka uygulamalar da var.

ÜÇÜMÜZ HEDEFTİK

(MİT TIR’larının durdurulması) Türkmenlere giden yardımla ilgili 3 kişi hedefe konuldu; o zamanki Başbakan’ımız (Tayyip Erdoğan), dönemin Dışişleri Bakanı olarak ben ve MİT Müsteşarı’mız... Üçümüz doğrudan hedeftik. Üçümüzü de Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne çıkarmak için yürütülen haince bir faaliyettir.

ÖNCEKİ HABERLER
Numan Kurtulmuş o sözleri söyledi mi?
Numan Kurtulmuş o sözleri söyledi mi?
AB vizesi ne zaman kalkıyor? AB Türkiye kararı
AB vizesi ne zaman kalkıyor? AB Türkiye kararı
Zonguldak'ta tur midibüsü devrildi
Zonguldak'ta tur midibüsü devrildi
Türkiye için AB serüveninde önemli gün!
Türkiye için AB serüveninde önemli gün!
Şahan Gökbakar'ı havaya uçuran haber!
Şahan Gökbakar'ı havaya uçuran haber!
Mülteciler için Türkiye'ye 3 milyar euro
Mülteciler için Türkiye'ye 3 milyar euro
Üst düzey 3 komutan tutuklandı!
Üst düzey 3 komutan tutuklandı!
İtalyan bakandan Türkiye itirafı
İtalyan bakandan Türkiye itirafı
2016 yılbaşı ikramiyesi bu yıl çıldırtacak!
2016 yılbaşı ikramiyesi bu yıl çıldırtacak!
Bakan Bozdağ'dan Tahir Elçi açıklaması
Bakan Bozdağ'dan Tahir Elçi açıklaması