BIST 8.214
DOLAR 27,31
EURO 28,69
ALTIN 1.647,44
HABER /  GÜNCEL

Tosuncuk Mehmet Aydın'ın para oyunu! İtiraf geldi, dosyaya girdi

Çiftlik Bank soruşturmasında 'Ben de mağdur oldum' bahanesiyle Türkiye'ye teslim olan Çiftlik Bank vurguncusu Mehmet Aydın'la ilgili kafalardaki sorular ortaya çıkan ifşaatlarla her geçen gün daha da netleşiyor...

Abone ol

Brezilya'da teslim olduktan sonra Türkiye'ye getirilen Çiftlik Bank'ın firari CEO tosuncuk Mehmet Aydın'la ilgili işlemler sürerken birbiri ardına son dakika gelişmeleri yaşanmaya ve yeni bilgiler dosyaya girmeye devam ediyor. Çiftlik Bank soruşturmasında 'Ben de mağdur oldum' bahanesiyle Türkiye'ye teslim olan Çiftlik Bank vurguncusu Mehmet Aydın'la ilgili kafalardaki sorular ortaya çıkan ifşaatlarla her geçen gün daha da netleşiyor. 'Yıllar sonra neden teslim oldu?', 'Parası mı bitmişti', 'Yoksa yakalanmak üzere olduğu için mi Türk yetkililere başvurdu?' soruları sorulurken Çiftlik Bank'la ilgili ikinci bir dava bu soruların bir kısmını aydınlatacak gibi.

Tosuncuk'un korumasına 'el koymuş gibi' imza attırıldı

Çiftlik Bank yönetim kurulu üyesi Savaş Yıkılmaz mahkemede verdiği ifadesinde şirketin yönetim kurulunda bulunan sanıklar Hakkı Cangül ve Ahmet Furkan Ferman'ın, Aydın'ın koruması ve elinde daha önce onun adına imza atma yetkisi bulunan Cafer Çolak'a mallara el koyulmuş olmasına rağmen geçmişe yönelik imza attırdıklarını söyledi.

Çolak'a imza attırarak paranın yarısını tahsil ettiler

İmza attırmaktaki amacı da açıklayan Yıkılmaz, "Çiftlik Bank'ın Yeşilyurt Gayrimenkul'de 2 milyon liraya yakın bir alacağı var. Çolak'a imza attırarak paranın yarısını tahsil ettiler. Hakkı'nın babası Şinasi ve başkalarının hesaplarına aktardılar. Bunun araştırılmasını istiyorum" dedi.

Kendine para garantisi mi oluşturmaya çalışıyor

Bu son dakika itirafı akıllara "Aydın Türkiye'ye döndükten sonra kendisine güvendiği adamları aracılığı ile para garantisi oluşturmaya çalışıyor, uzaktan para depoluyor" ihtimalini getirdi. Mahkeme, Cangül ve Ferman hakkında İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulundu, gerekli araştırmaların yapılmasını istedi.

300 sayfalık evrak incelendi 60 sayfa soru hazırlandı

Öte yandan Mehmet Aydın'ın sorgusuna başlandı. Aydın'ın şirketiyle ilgili yanında getirdiği 300 sayfalık evrak, incelenerek müfettiş raporlarıyla karşılaştırıldı ve 60 sayfalık sorular hazırlandı. Savcılık Tosuncuk için 4 gün gözaltı süresi vermişti.