BIST 2.455
DOLAR 16,64
EURO 17,52
ALTIN 976,62
HABER /  BİLİM - TEKNOLOJİ

Tohumları canavara çevirdiler

Genleriyle oynadılar, 'canavar bitkiler' geliştirdiler. Şimdi onları öldüremiyorlar. Kimyasallar bile fayda etmiyor.

Abone ol

Bilim adamları bazı genetiği değiştirilmiş ekinlerin tohumlarının toprakta en az 10 yıl kalabildiğini tespit etti. İsveç'te 10 yıl önce deneysel amaçlı ekilen bir kolza tarlasında yapılan araştırmada, yıllarca tohumların çıkarılması için süren yoğun çabalara karşın, genetiği değiştirilmiş türlerin hala büyüdüğü görüldü.

CANAVAR BİTKİLER DOĞADA KONTROL ALTINA ALINAMIYOR

Araştırmada, genetiği değiştirilmemiş tohumların bu kadar uzun süre dayanmadığı görülürken, bunun genetiğiyle oynanmış organizmaların bir kez doğaya bırakıldıktan sonra kontrol altına alınamadığını gösterdiği yorumu yapıldı.

Lund Üniversitesi'nden araştırmayı yürüten ekibin başkanı Tina D'Hertefeldt, 10 yıl önce başlattıkları gözlem sonucunda elde ettikleri verilere çok şaşırdıklarını belirtti.

BİTKİ ÖLDÜRÜCÜ KİMYASALLAR BİLE ÖLDÜREMİYOR

Araştırma sonuçlarını Biology Letters dergisinde yayımlayan bilim adamları, genetiği değiştirilmiş kolza bitkisinin bulunduğu araziye, bitkileri öldüren kimyasallardan önemli miktarda püskürtüldüğünü, ardından bu bitkilerin tek tek bulunarak söküldüğünü ifade ederek, normal bir çiftçinin arazisinde yapılandan daha çok çaba ortaya konduğunu kaydettiler.

DENEY KOLZA BİTKİSİYLE YAPILDI

Ancak, 10 yıl sonra 15 genetiği değiştirilmiş ve bitki öldürücü kimyasala dayanıklı bitkinin tarlada büyümeye başladığının görüldüğünü belirten araştırmacılar, deneyde genetiği değiştirilmemiş başka bitkilerin de kullanıldığını ve bunlardan da bazılarının yaşadığını bildirdiler. İsveçli bilim adamları, özellikle genetiği değiştirilmiş kolza bitkisinin bitki öldürücü kimyasallara karşı çok dayanıklı olduğunun altını çizdiler.

Hürriyet

ÖNCEKİ HABERLER
Osmanlı arması İngiliz işi
Osmanlı arması İngiliz işi
Uşak ve salak kavgası
Uşak ve salak kavgası
Adliye çıkışı kan aktı
Adliye çıkışı kan aktı
Ziconun sözleri ateşledi
Ziconun sözleri ateşledi
Doğuş son anda vazgeçti
Doğuş son anda vazgeçti
Memati ölmekten beter oldu
Memati ölmekten beter oldu
Leverkusen fark yedi
Leverkusen fark yedi
Hem Güle hem Erdoğana
Hem Güle hem Erdoğana
Birand Aysunu ağlattı
Birand Aysunu ağlattı
Kasap ikramiye kazanırsa
Kasap ikramiye kazanırsa