BIST 11.065
DOLAR 33,00
EURO 35,98
ALTIN 2.571,02
HABER /  GÜNCEL  /  EĞİTİM

TEOG'da ikinci tur sınavları başladı

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından (MEB) ortaokul 8'inci sınıf öğrencilerine yönelik düzenlenen ikinci dönem ortak sınavlarının ikinci oturumları başladı.

Abone ol

TEOG'un birinci oturumunda  Türkçe, matematik, din kültürü ve ahlak bilgisi ders yazılılarına katılan öğrenciler, bugün fen ve teknoloji, TC inkılap tarihi ve Atatürkçülük ile yabancı dil ders yazılılarına giriyor.

Her yazılıda 20 soru sorulacak. 40’ar dakika süre verilecek.

Öğrenciler saat 09.00’da ilk oturum olan fen ve teknoloji sınavına alındı. Adaylar, 40 dakika sürecek sınavda 20 soru yanıtlayacak. 09.40’da sona erecek sınavın ardından yarım saat dinlenme arası verilecek. Ardından TC İnkılap tarihi ve Atatürkçülük ve yabancı dil sınavına girecekler.

Saat 12:00’da ikinci oturum tamamlandıktan sonra soru kitapçıkları isteyen öğrencilere verilecek. Alınmayan soru kitapçıkları milli eğitim müdürlükleri tarafından değerlendirilecek.

Merkezi sınavların ikinci oturumunda saat 08.00’den itibaren Kadıköy Mehmet Sait Aydoslu Ortaokulu’na gelen öğrenciler heyecanlıydı. Öğrencilerden Doğa Belakay sınavının dün iyi geçtiğini ama bugün son sınav olduğu için heyecanlı olduğunu söyledi.

MOLA UYGULAMASI SEVİNDİRDİ

Şerife Akkurt ise "Mola uygulamasından cok memnunum. Stresimizi arkadaslarımızı görerek atıyoruz. Son sınav oldugu için biraz endişe var. Dün sorular zor değildi" dedi.
Can Bayrak da "Stres ve heyecan var. Sınav korkusu da. Dün çok zor değil ama matematik biraz vakit aldı. İyi bir okul hedefim" diyerek duygularını paylaştı.

VELİLER DAHA HEYECANLI

İçeride iyi bir liseye yerleşmek için öğrenciler ter dökerken, veliler de dışarıda onlarla benzer duyguları paylaştı. Öğrenci velisi Yağmur Bayraktar, "Çocuğum kadar heyecanlıyım. Ben de sınava giriyorum onunla. Stresimiz var. İyi bir gelecek ve okul için buradayız" diye konuştu.

Siren Atabey de heyecanlı olduğunu söyledi. Erken saatte okula geldiğini ve sınav sonuna kadar onu her anlamda destekleyeceğini anlattı.

MAZERET SINAVLARI MAYIS'TA

Sınavlara katılamayanlar için mazeret sınavları, 10-11 Mayıs tarihlerinde yapılacak. Sınav sonuçlarının haziran ayında açıklanması planlanıyor.

PUANLAR NASIL HESAPLANACAK?

Öğrencilerin, 6, 7 ve 8'inci sınıf yılsonu başarı puanları ile 8'inci sınıf ağırlıklandırılmış ortak sınav puanı toplanacak. Elde edilen toplam, ikiye bölünerek yerleştirmeye esas puan belirlenecek. Puanlama 500 tam puan üzerinden yapılacak.