BIST 1.410
DOLAR 8,06
EURO 9,67
ALTIN 460,47
HABER /  GÜNCEL

Tekfur ne demek tarihteki anlamı nedir?

ATV'nin iddialı dizisi Kuruluş Osman'da sık sık Tekfur sözcüğü ve tarihteki yeri yeniden merak konusu oldu. Peki ne demek Tekfur, Osmanlıca'da ne anlama geliyor?

Abone ol

Dizi ve sinema projeleriyle tekfur teriminin anlamı bir kez daha gündeme geldi. Bizans İmparatorluğu yıkılınca tamamen tarihe karışan tekfurlar, Türk akınlarından korunup, istiklallerini muhafaza etmek için Türklere çok miktarda vergi verirlerdi. Peki, tekfur ne demek? Bizans İmparatorluğu döneminde geçen tekfur nedir?

Tekfur, Bizans İmparatorluğu zamanında vali düzeyinde olan yöneticilerle Anadolu ve Rumeli'deki Hıristiyan beylerine verilen genel ad.

Tekfur Ermeniceden alıntı bir sözcük olup Osmanlı Türkçesinde Hıristiyan hükümdarlara verilen bir sandır. Aslı Takavor, anlamı ise "taç taşıyan"dır. Bizans İmparatorluğu'nda merkez dışındaki şehirlerin müstakil valilerine Tekfur denirdi. Bunların idari ve askeri vazifeleri vardı. Türkiye Selçukluları ve Osmanlı Devleti'nin ilk zamanlarında Tekfurlarla çok sıkı münasebet kuruldu. Tekfurlar Türk akınlarından korunup, istiklallerini muhafaza etmek için Türklere çok miktarda vergi verirlerdi.

Tekfurların bazıları durumlarını muhafaza edebilmek için Türk kumandan ve beyleriyle akraba olma yollarına başvururlardı. Bu sebepten ekserisi kızlarını Türk kumandan veya oğullarına gelin verirlerdi. Bu tekfurların içinden Müslüman olanlar da oldu. Bunlardan Harmankaya Tekfuru Köse Mihal en meşhurudur. Osmanlı Devletine ve İslamiyete hizmetlerde bulundu.

Bizans İmparatorluğu yıkılınca tekfurluk da tamâmen tarihe karıştı

ÖNCEKİ HABERLER
Fransa’da sağcılar arasında şok yaratan evlilik! Le Pen'in kızının bile haberi yoktu
Kayserispor, Ramazan Civelek'i açıkladı
Yeni Akit Yazı İşleri Müdürü Karahasanoğlu, Rakel Dink’i hedef aldı: Bunları şımartanlar kimler?
Akdeniz'de Libya açıklarında tekne batması sonucu en az 43 düzensiz göçmen öldü
Düzce'de iki katlı evde yangın çıktı sebebine kimse inanamadı
Nihat Özdemir'den TFF 1. Lig'de değişiklik sinyali
Ziraat Bankası pandemi döneminde de çiftçilerin yanında oldu
Tedavi görüyordu! Gazeteci Zafer Özdemir yaşam savaşını kaybetti
Sokağa çıkma yasağı kısalıyor mu? Bilim Kurulu toplantısı başladı gözler açıklamada
Gelir ve kurumlar vergisi rekortmenleri belli oldu! İşte ilk 10 sıralaması
Yorumlar