BIST 1.127
DOLAR 8,29
EURO 9,69
ALTIN 497,43
HABER /  DÜNYA

Tanker saldırıları konusunda ABD'den yeni iddia

Anadolu Ajansı

ABD Donanması 5. Filosundan Komutan Sean Kido, saldırıda kullanılan mayınların, İran ordusunun askeri geçit töreninde kullanılan mayınlarla 'çarpıcı bir benzerlik taşıdığını' ileri sürdü.

Abone ol

ABD Deniz Kuvvetlerinden patlayıcı uzmanı bir komutan, geçen hafta Umman Körfezi'nde saldırıya uğrayan iki tankerden Japonlara ait olanına yönelik kullanılan yapışkan mayının İran'a ait mayınlarla 'çarpıcı bir benzerlik taşıdığını' ileri sürdü.

ABD Donanması 5. Filosundan patlayıcı uzmanı komutan Sean Kido, ABD Donanmasının 5. Filo Üssünde basına yaptığı açıklamada, söz konusu saldırıda kullanılan mayınların, İran ordusunun askeri geçit töreninde kullanılan mayınlarla benzerlik gösterdiğini söyledi.

'Kokuka Courageous' isimli petrol tankerini işleten Japon şirketin yöneticisinin, saldırı öncesi mürettebatın 'uçan cisimler' gördüğünü ileri sürdüğüne ilişkin iddialarının aksine, Kido, bu tankere verilen hasarın 'gemiye çarpan yabancı bir uçan cisimle' tutarlı olmadığını iddia etti.

Kido, "Kullanılan yapışkan mayın, İran askeri geçitlerinde sergilenen mayınlarla çarpıcı bir benzerlik gösteriyor" dedi.

Donanma müfettişlerinin, saldırıdan sonra geminin bir tarafından bir el izi ve parmak izleri aldıklarını sözlerine ekleyen Kido'nun açıklaması sırasında basına, yetkililerin gemiden kanıt niteliğinde topladığı enkaz parçaları gösterildi.

ÖNCEKİ HABERLER
Kahramanmaraş'ta oyuncak bebekten uyuşturucu çıktı
Ergin Ataman: Şampiyon biz olacağız
Merih Demiral Juventus için sağlık kontrolünden geçti!
KKTC Başbakanı Tatar'dan Maraş açılımı açıklaması
Beşiktaş imza için gün sayıyor
Uyanış Büyük Selçuklu 6. bölüm fragmanı
Yorumlar 3 yorum