BIST 118.399
DOLAR 6,86
EURO 7,80
ALTIN 399,20
HABER /  DÜNYA

Suudi Arabistan'da iş yerleri namaz vakti de açık olabilecek

Anadolu Ajansı

Suudi Arabistan hükümeti, ülkedeki iş yerlerinin namaz vakitlerini de kapsayacak şekilde 24 saat kesintisiz açık olmasına izin verme kararı aldı.

Abone ol

Suudi Arabistan resmi ajansı SPA'nın haberine göre, önceki gün Kral Selman bin Abdülaziz Al Suud başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu, namaz vakitlerinde kapatılan iş yerlerinin sürekli hizmet vermesinin önünü açtı.

Buna göre, iş yerlerini namaz vakitlerinde de açık tutmak isteyenler öncelikle Belediye ve Köy İşleri Bakanlığına müracaat edecek.

Belediye ve Köy İşleri Bakanlığı da başvuruları değerlendirdikten sonra belli bir ücret karşılığında iş yerini 24 saat kesintisiz açma yönünde ruhsat verecek.

Söz konusu kararla, ülkede ezanın okunmasıyla namaz için belli bir süre iş yerlerini alışverişe kapatma uygulamasına son verilmiş olacak.

Ekonomiye olumlu yansıması bekleniyor

Suudi Arabistan Belediye ve Köy İşleri Bakanı Macid Abdullah el-Kasabi, ülkedeki iş yerlerini 24 saat kesintisiz alışverişe açma uygulamasının vatandaşları memnun edeceğini ve çalışma hayatında yeni ufuklar açacağını belirtti.

Küresel deneyimlerin, ticari çalışmalara 24 saat kesintisiz izin verme sisteminin ülke ekonomisine olumlu yansıyacağını gösterdiğini vurgulayan Kasabi, düzenlemenin tüketim ürünleri ve hizmetlere talepleri artıracağı gibi eğlence, turizm, ulaşım ve iletişim sektörlerine de canlılık getireceğini ifade etti.

Selman'a teşekkür

Karardan ötürü Kral Selman ve Veliaht Prens Muhammed bin Selman'a teşekkür eden Kasabi, uygulamayla küçük ve orta ölçekli işletmelerin gayrisafi yurt içi hasılaya katkısının da artmasını beklediklerini kaydetti.

Suudi Arabistan genelinde tüm iş yerleri ve alışveriş merkezlerinin namaz vakitlerinde ezanın okunmasıyla kapılarını kapatma zorunluluğu vardı.

BU FOTO GALERİYE BAKIN
Foto Galeri Dünyaca ünlü şarkıcı Suudi Arabistan konserini iptal etti! Sebebini böyle açıkladı Galeriye Gözat
ÖNCEKİ HABERLER
Cimbom'un yeni transferi Jimmy Durmaz'dan Galatasaray itirafı
30 Ağustos resmi tatil mi hangi güne denk geliyor 2019 tatil takvimi
De Ligt resmen Juventus’ta
Yargıtay cinayet sanığının 18 yıllık cezasına az buldu! Ceza ömür boyu hapse çevrildi
Bursluluk sonuçları açıklanıyor 2019 İOKBS sonuçları ne zaman?
Türkiye'nin en büyük sanayi kuruluşu TÜPRAŞ oldu! İSO açıkladı
Yorumlar 4 yorum