BIST 9.814
DOLAR 32,36
EURO 34,43
ALTIN 2.438,65
HABER /  GÜNCEL

Suriye'de Rusya'yı çıldırtacak flaş gelişme

SURİYE'den gelen son dakika haberlere göre ABD öncülüğündeki koalisyon uçakları ilk kez Suriye ordusunu vunrdu. 3 askerin öldüğü çok sayıda askerin yaralı olduğu bildiriliyor. Putin'in buna nasıl yanıt vereceği merak konusu.

Abone ol

SURİYE'deki son dakika gelişmeyi Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi duyurdu. ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyona ait uçakları ilk kez doğrudan Suriye ordusunu hedef aldı.

Suriye de saldırıyı doğruladı. ABD'den ise 'biz değildik' açıklaması geldi. 

ABD uçakları büyük kısmı IŞİD’in elinde olan Deyr Ez Zor’daki Esad'a ait bir ordu kampını vurdu. ABD saldırısında, 3 Suriye askerinin öldüğü  13'sının da yaralandığı bildiriliyor.

İLK KEZ SURİYE ORDUSU VURULUYOR

Reuters ajansı, açıklamanın doğrulanmasının, koalisyon güçlerinin ilk kez Suriye ordusunu vurduğu anlamına geleceğini yazdı. Beklenen doğrulama da Suriye resmi makamlarından geldi.

Saldırıyı kınayan Suriye Dışişleri Bakanlığı 4 koalisyon jetinin ordu kampına 9 füze gönderdiğini, 3 askerin öldüğü, 13'ünün de yaralandığı belirtildi. Olayı 'alenen saldırganlık' olarak niteleyen ve BM Sözleşmesi'nin ihlal edildiğini vurgulayan yetkililer, BM Genel Sekreterliği ve BM Güvenlik Konseyi'ne (BMGK) nota gönderdi.

ABD KOALİSYONUNUN İŞİ

Suriye hükümetinden bir kaynak, RİA Novosti’ye verdiği demeçte olayı doğruladı: “Hava saldırısı Deyr Ez Zor’da Suriye ordusuna ait ve mühimmatın olduğu kampı vurdu. Elimizdeki bilgilere göre, 4 asker öldü, 16 asker de yaralandı. 2 tank da hasar gördü. ABD öncülüğündeki koalisyonun işi.

ABD : BİZ YAPMADIK

ABD, Suriye ordusuna ait kampı vurduğunu yalanladı. Koalisyon Sözcüsü Steve Warren, "Haberleri gördük, ama dün Deyr Ez Zor'un söz konusu kısmında hiç operasyon düzenlemedik" dedi. Warren, bölgede vurdukları tek yerin askerlerin öldürüldüğü söylenen noktanın 55 km uzağında olduğunu belirtti.

PUTİN'İN TEPKİSİ NE OLACAK?

Beşar Esad'ın ordusu ile aktif olarak işbirliği yapan Rusya'nın buna reaksiyonu merak konusu. Bu sıcak gelişme Suriye'de ABD ile Rusya'nın karşı karşıya geldiğini gösteriyor.

3. DÜNYA SAVAŞINA BİR ADIM DAHA MI?

Suriye'de bir yanda ABD öncülüğündeki koalisyon güçleri diğer yanda Rusya ve İran'ın askerleriyle birlikte destek verdiği Esad ordusu bulunuyor. Suriye'de adeta 3. dünya savaşı provası yapılıyor. Türkiye'nin savaş uçağının vurmasının ardından da süreç hızlanmış görünüyor.