BIST 10.479
DOLAR 32,27
EURO 34,92
ALTIN 2.424,96
HABER /  DÜNYA

Ukrayna lideri Poroşenko'dan Kırım seferberliği

Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko, Rusya'nın ilhak ettiği Kırım'ı geri almak için kolları sıvadı.

Abone ol

Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko, Kırım'ın Ukrayna'ya ait olduğunu vurgulayarak, "Kırım'ı geri almak için uluslararası mekanizmaları işleteceğiz, politik ve diplomatik bütün yolları kullanacağız" dedi.

Poroşenko, bazı televizyon kanallarına verdiği röportajda, Rusya tarafından tek taraflı olarak ilhak edilen Kırım ile ilgili açıklamalarda bulundu. 

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin için Kırım'ın Sibirya'dan gelen nüfusun acilen boşaltması gereken ve askeri üs kurulması gereken bir yer olduğunu söyleyen Poroşenko, "Benim için Kırım, Ukrayna toprağıdır. Kırımlılar ise Ukraynalıdır. Biz şu anda Kırım'da büyük baskı altında bulunan Kırım Tatar halkının haklarını korumak için gereken her şeyi yapmalıyız. Kırım'ı geri almak için geliştirilen strateji dahilinde uluslararası hukuku kullanarak, mahkemeler aracılığı ile politik ve diplomatik yoldan gereken her şeyi yapacağım. Alternatif başka bir yol yok" diye konuştu. 

Ukrayna'da Şubat 2014'te Batı ile bütünleşme yanlısı gruplar ve Rusya yanlıları arasındaki iktidar mücadelesi sürecinde Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç iktidarı bırakmak zorunda kalmıştı. Ardından ülkenin doğusunda ve Kırım'da Rusya yanlısı ayrılıkçı hareketler başlamıştı. Kırım'daki Rus askeri üslerinde görevli birlikler şubat ayının sonunda yarımadanın kontrolünü ele geçirmiş, 16 Mart 2014'te yapılan referandumla Kırım'ın Rusya'ya bağlandığı ilan edilmişti. Rus yönetimi de 21 Mart'ta Kırım'ı Rusya'ya bağlayan anlaşmayı imzalayarak, ilhak sürecini tamamlamıştı. Uluslararası toplum, Kırım'ı Ukrayna toprağı olarak kabul ediyor.