BIST 1.345
DOLAR 8,34
EURO 10,06
ALTIN 479,71
HABER /  GÜNCEL

Sinemalar ne zaman açılacak yeni haber geldi uzatıldı mı?

Sinemaların açılış tarihi gündemde yer almaya devam ediyor. Koronavirüs tedbirleri kapsamında Cumhurbaşkanlığı Kabine toplantısında alınan kararla, 31 Aralık 2020 tarihine kadar kapatılan sinema salonlarının açılış tarihi ile ilgili yeni gelişme yaşandı.

Abone ol

Genelgeye göre, korona virüs salgınında riskler göz önünde bulundurularak Kültür ve Turizm Bakanlığıyla yapılan görüşmeler sonucunda sinema salonlarının açılışı mart ayına kadar uzatıldı. Peki, sinemalar ne zaman açılacak? İşte, sinema salonlarının açılış tarihiyle ilgili ayrıntılar.

Sinema salonlarının açılış tarihi, Türkiye'nin koronavirüs gündeminde son gelişmeler ile takip ediliyor. Daha önce koronavirüs tedbirleri kapsamında 31 Aralık'a kadar kapatılmasına karar verilen sinemalarla ilgili İçişleri Bakanlığı 81 İl Valiliğine “Sinema Salonları” adlı ek genelge gönderdi. Genelgeye göre, 31 Aralık’a kadar faaliyetlerine ara verilen sinema salonları için bu süre 1 Mart’a uzatıldı.

Sinemalar ne zaman açılacak: İçişleri Bakanlığı 81 İl Valiliğine “Sinema Salonları” ile ilgili ek genelge gönderdi. Genelge ile 31 Aralık’a kadar faaliyetlerine ara verilen sinema salonları için bu süre 1 Mart’a uzatıldı.

Valiliklere gönderilen genelgede, kontrollü sosyal hayat döneminin temel prensipleri olan temizlik, maske ve mesafe kurallarının yanı sıra salgının seyri ve olası riskler göz önünde bulundurularak hayatın her alanına yönelik uyulması gereken yeni kurallar ve önlemler alındığı belirlendiği hatırlatıldı. Alınan önlemler kapsamında sektörün talebi doğrultusunda sinema salonlarının faaliyetlerinin de 31 Aralık tarihine kadar durdurulması kararlaştırıldığı anımsatıldı.

Genelgede, gelinen aşamada, gerek sektörün bu yöndeki talepleri gerekse Kültür ve Turizm Bakanlığıyla yapılan görüşmeler sonucunda; salgınla mücadelede alınan tedbirlerin devamının sağlanması ve desteklenmesi amacıyla sinema salonlarının faaliyetlerine 1 Mart 2021 tarihine kadar ara verilmesinin uygun olacağının değerlendirildiği ifade edildi.

Bu doğrultuda Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27’nci ve 72’nci maddeleri uyarınca İl/İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurulları kararları ivedilikle alınacak.

Alınan kararlara uymayanlara Umumi Hıfzıssıhha Kanununun ilgili maddeleri gereğince idari işlem tesis edilecek ve konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195’inci maddesi kapsamında gerekli adli işlem başlatılacak.

ÖNCEKİ HABERLER
İsrail Hava Kuvvetleri Komutanı: Körfez'le ortak tatbikatlar görmemiz çok uzun sürmeyecek
Kemal Kılıçdaroğlu Fikri Sağlar'ın olay türban sözleriyle ilgili bakın ne dedi!
Bursa'da 2021'i bankta battaniyesiyle karşılayan genç kadın: Ne yapayım yeni yılı
Kumkapı'da restoran ve nargile kafeye baskın
Sokağa çıkma yasağı cezası kaç para 2021 oldu
Adana'da terör örgütü YPG/PKK operasyonu: 3 tutuklama
AB dönem başkanlığı Almanya'dan Portekiz'e geçti
Bursa'da feci olay! 2020'nin son saatlerinde eşine tüfekle ateş açıp kaçtı
Erdoğan'dan yeni yıl paylaşımı! İşte 2020'de yapılan tüm hizmetler
Bugün marketler saat kaça kadar açık olacak çalışma saatleri
Yorumlar