HABER /  POLİTİKA

Selma Irmak kimdir aslen nereli eşi ve çocukları

Meclis başkan adayı olan HDP milletvekili Selma Irmak kimdir eşi ve çocukları var mı? 4 Kasım 2016 tarihinde tutuklanan Selma Irmak hangi cezaevinde hangi suçtan yatıyor?

HDP’nin adayı Selma Irmak 4 Kasım’dan beri Kandıra Cezaevinde tutuklu bulunuyor. 24. dönem Şırnak milletvekili olan Selma Irmak, 25. ve 26. dönemde ise HDP Hakkari milletvekili olarak Meclis'e girdi. 8 Mart 1971'de Mardin Kızıltepe'de doğumlu olan Selma Irmak lise mezunu.

Konya Selçuk Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi Ana Okulu Öğretmenliği öğrencisi iken "üniversitede örgütlenme" yapmak suçuyla tutuklanarak cezaevine konulan Selma Irmak, 1990'lı yıllarda PKK üyeliğinden 10 yıla yakın cezaevinde kaldı.

18 Nisan 2009'da "terör örgütü üyesi" olduğu iddiasıyla gözaltına alınarak tutuklanan Selma Irmak, Diyarbakır E Tipi Cezaevi'nde yattı. 4 Ocak 2014'te tahliye olan Selma Irmak, 11 Aralık 2009'da Anayasa Mahkemesi kararı ile kapatılan Demokratik Toplum Partisi'nin eski Genel Başkan Yardımcısı ve parti meclisi üyesi oldu. 2014 -2016 yılları arasında Demokratik Toplum Kongresi eş başkanlığı görevini yürüten Selma Irmak, 24. Dönemde Şırnak Milletvekili seçildi. Dışişleri Komisyonu Üyeliği yapan Selma Irmak, 4 Kasım 2016'da gözaltına alınan HDP eş genel başkanlarının da dahil olduğu 12 milletvekili arasında yer alıyordu. Mardin’in Midyat ilçesinde gözaltına Selma Irmak, “Terör örgütü propagandası yapmak” suçundan 4 Kasım 2016 tarihinde tutuklanıp cezaevine gönderildi.

Celal Adan kimdir aslen nereli eşi ve çocukları

Zekeriya Temizel kimdir aslen nereli eşi ve çocukları

İsmail Kahraman kimdir aslen nereli eşi ve çocukları

ÖNCEKİ HABERLER
Kayıtdışı yeni bölüm bugün var mı Fox Tv yayın akışı
"Zarrab itirafçı olursa halka daha da genişleyecek"
Evlin Avidor kimdir nereli mimar Selim Yuhan'ın eski eşine bakın
Celal Adan kimdir aslen nereli eşi ve çocukları
Yarbay Mehmet Alkan'dan çok konuşulacak FETÖ iddiası!
2020 Kurban bayramı hangi ay başlıyor?
Yorumlar