HABER /  GÜNCEL

Zekeriya Temizel kimdir aslen nereli eşi ve çocukları

CHP Milletvekili Zekeriya Temizel Meclis Başkanı seçiminde yarışıyor. Peki Zekeriya Temizel aslen nereli, eşi ve çocukları kimdir? Zekeriya Temizel nere milletvekili olarak meclise girdi.

Zekeriya Temizel 55 ve 56. hükümet döneminde Maliye Bakanlığı yaptı. 2014’te CHP Olağanüstü Kurultayında Parti Meclisi Üyeliğine seçilen Zekeriya Temizel  CHP’nin İzmir vekilliğini yürütüyor. Peki Zekeriya Temizel'in eşi ve çocukları kimdir aslen nerelidir?

Zekeriya Temizel, 1948 yılında Tokat'ın Yeşilyurt ilçesinin Çırdak köyünde doğdu. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İşletme Bölümü'nden mezun oldu. 1971 senesinde Maliye Bakanlığı'nda gelirler kontrolörü olarak çalışmaya başladı.

1980-1982 yılları arasında da Strasbourg Louis Pasteur Üniversitesi'nde lisansüstü eğitimini tamamlayan Zekeriya Temizel, 1983'de de araştırma için bulunduğu Fransa'da çeşitli incelemelerde bulundu.1984 yılında Gelirler Genel Müdürlüğü'nde daire başkanlığına getirilen Zekeriya Temizel, 1993 senesinde maliye bakanı müşaviri oldu. Zekeriya Temizel,1995 Türkiye genel seçimlerinde Demokratik Sol Parti'den İstanbul milletvekili olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne girdi. Ecevit hükümetinde Maliye Bakanlığı yapan Zekeriya Temizel, 6 Eylül 2014 tarihinde Cumhuriyet Halk Partisi'ne katıldı. Zekeriya Temizel 2015 yılında yapılan seçimlerde CHP İzmir milletvekili olarak meclise girdi.

ÖNCEKİ HABERLER
Erdoğan'ın danışmanı Topçu'dan flaş NATO üyeliği çıkışı
Adıyaman'da bu hafta hava nasıl olacak meteoroloji raporu
Adana'da bu hafta hava nasıl olacak meteoroloji uyardı
AK Parti-CHP samimiyeti! O pozlarla ilgili flaş açıklama
FETÖ'den hapis cezası alan eski polis: Keşke o gece...
Akın Akınözü'nün sevgilisi Sandra Pestemalciyan'dan takdirlik hareket
Yorumlar 1 yorum