HABER /  BİLİM - TEKNOLOJİ

Korkutan uyarı: Dünya yavaşladı, çok büyük depremler olacak

Bilim insanları, dünyanın rotasyon hızındaki değişimlerin, özellikle kalabalık tropikal bölgelerde olmak üzere dünyanın dört bir yanında yıkıcı etkilere sahip depremlere neden olabileceği uyarısı yaptılar.

ABD'de bulunan Colorado Üniversitesi profesörü Roger Bilham ve Montana Üniversitesi profesörü Rebecca Bendick, 2017 yılının başlarında yayınladıkları araştırma sonuçlarını Ekim'de düzenlenen Amerika Jeoloji Derneği'nde sunarak, dünyayı etkileyebilecek deprem tehlikesinin önemini vurguladılar.

Araştırma sonuçlarını değerlendiren bilim insanları, dünya rotasyonunda yaşanacak olan bir mili saniyelik yavaşlamanın gezegen yüzeyinin altında büyük değişimlere sebep olabileceğine dikkat çektiler.

DÜNYA ÜZERİNDE DEPREMLERE YOL AÇACAK

Buna göre, rotasyondaki yavaşlamanın demir ve nikelden oluşan dünyanın iç çekirdeğini etkileyeceği ve bu nedenle dış çekirdekte yer alan sıvı katmanın yeryüzünün altında bulunan tektonik levhaları hareketlendirerek, dünya genelinde çeşitli depremlere yol açacak.

GELECEK SENEYE İŞARET ETTİ

Yaşanacak deprem tehlikesinin milyarlarca insanın yaşadığı Ekvator bölgelerinde daha yüksek olduğunu söyleyen Roger Bilham The Guardian'a yaptığı açıklamasında, "Dünyanın rotasyonu ile geçen yılda gerçekleşen depremler arasında güçlü bir bağlantı var. Bu sene gerçekleşen depremler bize araştırmamız için iyi bir kaynak oldu. Gelecek sene şiddetli depremler gerçekleşebilir" diye uyardı.

Araştırmalarında 20. yüzyılın başlarından itibaren gerçekleşen ve şiddeti yedi üzerinde olan depremleri baz alan bilim insanları bu zaman kapsamında, her 32 yılda bir şiddetli sismik aktiviteler gözlemlediklerini ve sonuncusunun dört yıl önce gerçekleştiğini söyledi.

Bilham, konuyla ilgili olarak, "Bu zaman aralıklarında yılda yaklaşık 25-30 deprem olurken, yavaşlama periyodunda ise 15 deprem gerçekleşti. Bu durum oldukça açık: Dünya bizi olası depremler için beş yıl önceden uyarıyor" dedi.

HAİTİ VE JAPONYA ÖRNEĞİ

Araştırmaya örnek olarak bilim insanları, 2010 yılında Haiti'de 7.0 büyüklüğünde gerçekleşen ve 100 bin kişinin ölümüne sebep olan ve  2011 yılında Japonya'da 9.0 büyüklüğünde gerçekleşen ve şiddetli bir tsunamiye neden olup 18 bin kişiyi öldüren depremleri gösterdi.

20 ŞİDDETLİ DEPREM

Bilham, bu verileri baz alarak, depremlerde belirli bir artış olduğunu söyledi ve dünyayı gelecek yıl 20 adet şiddetli deprem olabileceği konusunda uyardı.

ÖNCEKİ HABERLER
Aydın'da şiddetli yağış 5 günlük ve saatlik tahmin
Meteoroloji Antalya için alarm verdi hava durumu kötü
ROK: TSK'da seçim yapılsa en düşük oyu AK Parti alır
AK Parti'den Devlet Bahçeli'yi üzecek haber!
İstanbul saatlik hava tahmini AKOM uyarı yayınladı
Damla Erşubaşı kaç yaşında eşi Mustafa Can Keser kimdir?
Yorumlar 5 yorum