BIST 8.263
DOLAR 27,42
EURO 28,93
ALTIN 1.653,97

Selçuk Bayraktar eşi kardeşleri kimdir aslen nereli?

Recep Tayyip Erdoğan'ın küçük damadı Selçuk Bayraktar, Sümeyye Erdoğan ile evli. Peki Selçuk Bayraktar'ın kardeşleri kimdir, ailesi aslen nereli? İşte eşi ve çocuklarına ilişkin merak edilenler...

Selçuk Bayraktar 7.10.1979 İstanbul Sarıyer doğumludur. Aslen ise Trabzonludur. Bayraktar ailesinin ortaca çocuğu olan Selçuk Bayraktar'ın babasının ismi Özdemir Bayraktar, annesinin adı Canan Bayraktar. Selçuk Bayraktar'ın Haluk Bayraktar ve Ahmet Bayraktar isminde 2 kardeşi bulunuyor. 

Selçuk Bayraktar'ın eşi Sümeyye Erdoğan
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın küçük kızı Sümeyye Erdoğan ile Selçuk Bayraktar 14 Mayıs 2016 yılında evlendi. Çiftin Canan Aybüke adını verdikleri kızları 2017 yılında dünyaya geldi. 

Selçuk Bayraktar'ın aile şirketi

Selçuk Bayrakta'ın babasının şirketinin ismi Baykar Makine’dir. 1990’lı yıllarda siyaset yapan baba Özdemir Bayraktar o yıllarda Recep Tayyip Erdoğan ile tanıştı. Selçuk Bayraktar aile şirketi olan Baykar'da 2007 yılından bu yana teknik müdürlük (CTO) görevini yürütmektedir. Baykar bünyesinde Milli ve Özgün olarak geliştirilen İnsansız Hava Aracı Sistemleri’nin aviyonik sistem mimarisi, uçuş kontrol, seyrüsefer algoritmalarının geliştirilmesi, sistem kinematiği ve dinamikleri, elektronik donanım ve gömülü yazılım geliştirme vb. konularda çalışmaktadır.

Selçuk Bayraktar'ın eğitimi
Selçuk Bayraktar, 1997 yılında Robert Kolej’den mezun oldu. 1997-2002 yılları arasında İTÜ Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği bölümünde lisans eğitimine devam etti. Üniversite eğitimi esnasında University of Pennsylvania’nın GRASP laboratuvarından staj kabulü aldı. Staj kapsamında almış olduğu burs teklifiyle, yüksek lisans eğitimini 2002-2004 arasında Upenn’de sürdürdü. University of Pennsylvania'da insansız uçaklar üzerine master, Massachusetts Teknoloji Enstitüsü'nde (MIT) robotik kontrol sistemleri konusunda doktora yaptı. Aynı zamanda ödüllü akademisyen Prof. Dr. George Pappas’ın yardımcısı olarak araştırma asistanlığı görevini sürdürdü.

MIT'de burslu doktora teklifi aldı

Yüksek lisans eğitimini tamamladıktan sonra çalışmaları esnasında göstermiş olduğu üstün başarılardan dolayı MIT (Massachusetts Institute of Technology)’de burslu olarak doktora teklifi aldı. Doktora eğitimi sürecinde İnsansız Helikopter Sistemlerine agresif manevra yapma kabiliyeti kazandıracak otomatik uçuş kontrol algoritmaları alanında çalışmalar yürüttü.

Başarıları:
- Milli Havacılık rekorlarına imza atan Bayraktar TB2 İnsansız Hava Aracı Sistemi’nin güdüm ve kontrol sistemi tasarımı
- Türk Silahlı Kuvvetleri envanterine giren ilk Milli İHA olma ünvanına sahip Bayraktar Mini İHA’nın tasarımı
- Bayraktar TB2 İHA Sistemi ile Milli Füze atışının başarıyla tamamlama (Türk Patent Enstitüsü Tescil No: 2015 03023)
- Türkiye’nin ilk döner kanat İHA Sistemi Malazgirt İHA’nın tasarımı