BIST 10.871
DOLAR 33,03
EURO 35,96
ALTIN 2.510,05
HABER /  SEÇİM

Seçimin kaybedeni anket firmaları oldu

1 Kasım seçimlerinin muhalefetin dışında bir kaybedeni de anket firmaları oldu. En yakın tahmini A&G şirketi ortaya koyarken, diğer anket şirketleri de özellikle AK Parti'nin oylarında ciddi oranda yanıldı.

Abone ol

1 Kasım 2015 genel seçimlerinin kaybedenleri arasında kamuoyu araştırma şirketleri de yer aldı. Partilerin oy oranını en yakın tahmin edebilen tek şirket A&G oldu. Diğer tüm anket şirketleri tahminlerinde ciddi oranda yanıldı.

Sekiz araştırma şirketi arasında AK Parti’nin aldığı oy oranını en yakın tahmin eden yüzde 47,2 oranıyla A&G oldu. A&G, CHP’nin alacağı oy oranını da tam olarak bildi, MHP ve HDP'nin alacağı oy oranını da yine hata payı içinde tahmin etti. Diğer anket şirketleriyse özellikle AK Parti oylarında ciddi oranda yanıldı.

Yukarıdaki grafikte tüm anket şirketlerinin seçim tahminlerini görmek mümkün. Araştırma şirketleri özellikle AK Parti, MHP ve HDP’nin oy oranlarını tahmin edemediler.

Sandıkların tamamına yakının açıldığı seçimde AK Parti yüzde 49.2, CHP yüzde 25.4, MHP yüzde 11.9 HDP ise yüzde 10.4 oranında oy aldı.