BIST 1.448
DOLAR 8,29
EURO 10,11
ALTIN 490,65
HABER /  DÜNYA

Savaş sinyali mi neler oluyor? Esed Türk askeri konvoyunu bombaladı ölenler var!

Anadolu Ajansı

İDLİB'deki 9 Numaralı Gözlem Noktası'na intikal etmekte olan Türk askeri konvoyuna yönelik Esed'e ait Su 22 savaş uçakları ile hava saldırısı düzenlendi: 3 sivilin öldü, 12 sivil yaralandı. Güvenlik uzmanı Gürcan, konuya ilişkin "Kriz vekalet savaşı ötesine taşıp bir TSK-Suriye ordusu çatışmasına dönüşebilir" dedi.

Abone ol

Milli Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada, "İdlib bölgesinde Rusya Federasyonu ile yapılan mevcut mutabakat ve anlaşmalara aykırı olarak Rejim tarafından gerçekleştirilen ve sivil, masum insanlara büyük zararlar vererek giderek insanlık dramına dönüşen operasyonların, Rusya Federasyonu makamlarına yapılan tüm uyarılara rağmen devam ettiği" belirtildi.

Türk konvoyuna saldırıldı : 3 ölü 

Söz konusu operasyonların mutabakat ve anlaşmalara aykırı yürütüldüğüne vurgu yapılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Mutabakat ve anlaşmalara aykırı yürütülen bu operasyonlar sonucunda ikmal yollarının kesilme tehlikesiyle karşı karşıya kalan 9 Numaralı Gözlem Noktası'nın güvenliğini sağlamak, ikmal yollarını açık bulundurmak ve bölgedeki sivil/masum insanların can kaybını önleyerek taraflar arasındaki gerginliği azaltmak maksadıyla, 19 Ağustos 2019 günü saat 05.30'da, koordinasyon için önceden Rusya Federasyonu tarafına bilgi verilerek bölgeye bir kuvvet intikali başlatılmıştır. Söz konusu intikal esnasında konvoyumuza, saat 08.55'te bir hava saldırısı düzenlenmiş, saldırıda konvoy bölgesinde bulunan 3 sivil ölmüş, 12 sivil yaralanmıştır. Mevcut anlaşmalara ve Rusya Federasyonu ile aramızdaki iş birliği ve diyaloga aykırı olan bu saldırıyı şiddetle kınıyor, meşru müdafaa haklarımız saklı kalmak kaydıyla, tekrar etmemesi için gerekli tedbirlerin ivedilikle alınmasını bekliyoruz."

Esed SU 22 uçakları ile konvoydaki bu aracı vurdu

Suriyeli kaynaklara göre Suriye SU 22'leri tarafından vurulan Faylak al Sham'a ait pick up'ın Türk konvoyu içindeki fotoğrafı

"TSK-Suriye ordusu çatışmasına dönebilir"

Türk konvoyuna yönelik saldırı daha büyük bir gerilimin habercisi olarak yorumlandı. Güvenlik uzmanı Metin Gürcan, sürecin Türkiye - Suriye savaşına evrilebileceğini söyledi. 

MSB: Tel Rıfat'taki saldırılara yanıt verildi

Diğer yandan da bu sabah açıklama yapan Milli Savunma Bakanlığı (MSB)Fırat Kalkanı bölgesine, Tel Rıfat'taki YPG/PKK'lı teröristlerce yapılan saldırı ve taciz ateşlerine, bölgedeki ateş destek vasıtaları ile karşılık verildiğini duyurdu.

Bakanlığın Twitter hesabından yapılan açıklamada, "Fırat Kalkanı Harekat bölgesinde görev yapan unsurlarımıza Tel Rıfat'taki PKK/YPG'li teröristlerce yapılan saldırı ve taciz ateşlerine, bölgede bulunan ateş destek vasıtalarımızla gerekli karşılık verilmiş, teröristlere ait tespit edilen hedefler vurulmuştur" denildi.

TSK'NIN İDLİB'DEKİ GÖZLEM NOKTASI

Han Şeyhun'un yaklaşık 10 kilometre güneyindeki Morik ilçesinin güneydoğusunda Türk Silahlı Kuvvetlerine (TSK) ait bir gözlem noktası bulunuyor. Askeri muhalifler, saldırıların genişlemesi durumunda Morik'teki gözlem noktasının kuşatma tehlikesine gireceğini değerlendiriyor.

ÖNCEKİ HABERLER
Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'nden çalışan 29 memur görevden uzaklaştırıldı
Kırıkkale'de cani baba eski eşini çocuğunun önünde öldürdü
Antalya'da akıl almaz zincirleme trafik kazası!
Merkez Bankası'ndan Türk Lirasıyla ilgili önemli karar! Kredi büyümesi kriteri getirildi
Çanakkale'den Midilli Adası'na kaçmaya hazırlanan 80 göçmen yakalandı
Beşiktaş'a bir üzücü haber! Vida sakatlandı
Fenerbahçe'ye kötü haber! Manchester United hocasından Marcos Rojo açıklaması
Araç sahipleri dikkat! Benzine 6 kuruş motorine okkalı zam
Türkiye'de otelciliğin gelişmesinde öncü olmuştu Vural Öger'in oteli iflas etti
Fenerbahçe'de beklenen ayrılık! Michael Frey, Nürnberg'e kiralandı
Yorumlar 16 yorum