BIST 1.131
DOLAR 7,79
EURO 9,13
ALTIN 473,47
HABER /  EKONOMİ

Merkez Bankası'ndan Türk Lirasıyla ilgili önemli karar! Kredi büyümesi kriteri getirildi

Anadolu Ajansı

Merkez Bankası Türk Lirası zorunlu karşılık belirlemede "kredi büyümesi" kriteri getirdi. Merkez Bankası'ndan yapılan açıklamada ''zorunlu karşılıkların finansal istikrarı destekleyecek şekilde makro ihtiyati bir araç olarak daha esnek ve etkin kullanılmasına karar verilmiştir" denildi.

Abone ol

Merkez Bankası'ndan yapılan açıklamada şu ifadeler yer verildi;

"Zorunlu karşılıkların finansal istikrarı destekleyecek şekilde makro ihtiyati bir araç olarak daha esnek ve etkin kullanılmasına karar verilmiştir. Bu doğrultuda zorunlu karşılık oranı ve zorunlu karşılıklara ödenen faiz/nema uygulamalarında değişikliğe gidilmiştir.

Yürürlüğe girecek değişiklikler ile Türk lirası zorunlu karşılık oranları ve Türk lirası cinsinden tesis edilen zorunlu karşılıklara ödenecek faiz/nema oranı, bankaların dövize endeksli kredileri ile bankalara kullandırılan krediler hariç Türk lirası cinsi standart nitelikli ve yakın izlemedeki nakdi kredileri toplamının yıllık büyüme oranları ile ilişkilendirilmiştir.

Türk lirası zorunlu karşılık oranları...

Buna göre, kredi büyümesi yüzde 10 ile yüzde 20 arasında (referans değerler) olan bankalar için Türk lirası zorunlu karşılık oranları, 1 yıl ve 1 yıldan uzun vadeli mevduat/katılım fonu (yurt dışı bankalar mevduatı/katılım fonu hariç) ve 3 yıldan uzun vadeli diğer yükümlülükler (yurt dışı bankalar mevduatı/katılım fonu dâhil) hariç tüm vade dilimlerinde yüzde 2 olarak uygulanacaktır. Diğer bankalar için zorunlu karşılık oranlarında herhangi bir değişikliğe gidilmemiştir.

Diğer bankalar için faiz yüzde 5 olarak dikkate alınacak

Ayrıca, mevcut durumda Türk lirası cinsinden tesis edilen zorunlu karşılıklara uygulanan yüzde 13 faiz/nema oranı, kredi büyümesi referans değerler arasında gerçekleşen bankalar için yüzde 15, diğer bankalar için yüzde 5 olarak dikkate alınacaktır.

Kredi büyüme oranları her zorunlu karşılık döneminde hesaplanacak

Yeni yöntemle; kredi büyüme oranları her zorunlu karşılık döneminde hesaplanacak, büyüme oranları referans değerler arasında kalan bankalar takip eden üç ay boyunca  (6 tesis dönemi) ilgili zorunlu karşılık oranları ve faiz/nema oranlarına tabi olacaktır. Yeni uygulama ile ilk aşamada piyasaya yaklaşık 5,4 milyar TL ve 2,9 milyar ABD doları karşılığı altın ve döviz likiditesi verilmesi beklenmektedir. 

ÖNCEKİ HABERLER
Eskişehirspor'da düğüm çözüldü Sissoko resmen açıklandı
Çanakkale'den Midilli Adası'na kaçmaya hazırlanan 80 göçmen yakalandı
Beşiktaş'a bir üzücü haber! Vida sakatlandı
Araç sahipleri dikkat! Benzine 6 kuruş motorine okkalı zam
Fenerbahçe'de beklenen ayrılık! Michael Frey, Nürnberg'e kiralandı
İstanbul'da terör örgütü DEAŞ'a operasyon! Gözaltına alınanlar var
Yorumlar 1 yorum