BIST 11.065
DOLAR 33,04
EURO 35,99
ALTIN 2.561,47
HABER /  DÜNYA

Rusya Büyükelçisi suçlamalara katlanamadı BM Güvenlik Konseyi'ni terk etti! Buğday krizi...

RUSYA'nın Birleşmiş Milletler Büyükelçisi Vassily Nebenzia, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi oturumunda sert suçlamaların muhatabı oldu. AB Konseyi Başkanı Charles Michel'in suçlamaları üzerine Nebenzia, BM Güvenlik Konseyi oturumunu terk etti.

Abone ol

AB Konseyi Başkanı Charles Michel Rusya'nın gıda arzını gelişmekte olan ülkelere karşı "bir silah gibi" kullandığını söyledi, Rusya'yı gıda krizine yol açmakla suçladı. Nebenzia ise Michel'in yalan söylediğini belirtti.
Rusya'nın Ukrayna'yı işgali, dünyanın en büyük buğday, yağ ve tahıl ihracatçılarından Ukrayna'nın limanlarının kapanmasına yol açmıştı.

Rusya 'gıdayı' bir silah gibi kullanıyor
New York'taki toplantıda konuşan Michel "Rusya Federasyonu'nun büyükelçisi, dürüst olun, Kremlin gıda arzını gelişmekte olan ülkelere karşı bir silah gibi kullanıyor" dedi ve ekledi: "Rusya'nın savaşının dramatik sonuçları tüm dünyaya yayılıyor ve bu gıda fiyatlarını artırıyor, insanları yoksulluğa itiyor ve büyük bölgeleri istikrarsızlaştırıyor.

"Bu gıda krizinin tek sorumlusu Rusya'dır."
Michel, Odesa limanında bekleyen milyonlarca ton tahılı kendi gözleriyle gördüğünü ve Rusya'nın Ukrayna tahıllarını çaldığını da belirtti. Bu sözlerin üzerine Nebenzia toplantıyı terk etti. Nebenzia'nın toplantı salonunu terk etmesi sırasında ona seslenmeye devam eden Michel "Odayı terk edebilirsin, herhalde gerçekleri dinlemekten daha kolay geliyor böylesi" dedi.

Nebenzia: Charles Michel'in yaydığı yalanları nedeniyle kalamadım
Toplantıyı terk ettikten sonra Reuters'a konuşan Nebenzia ise "Charles Michel'in yaydığı yalanlar" nedeniyle toplantıda daha fazla kalmasının mümkün olmadığını söyledi. ABD'de başka bir toplantıda konuşan ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken da Rusya'ya benzer bir suçlama yöneltti.

Bağışçılar, dernekler ve özel sektör temsilcileriyle düzenlenen bir toplantıda konuşan Blinken, Odesa limanında Rus ablukası nedeniyle ihraç edilemeyen 20 milyon ton tahıl biriktiğini söyledi, Rusya'yı Ukrayna'nın tarım altyapısını yok etmek ve bu tahıllara el koyarak kâr etmekle suçladı.