HABER /  GÜNCEL

Ramazan ayı 2020 ne zaman başlıyor Ramazan başlangıç tarihi

Müslüman aleminin sabırsızlıkla beklediği Ramazan ayı 2020 yılında ne zaman başlayacak araştırması başladı. 11 ayın sultanı Ramazan 24 Nisan'da başlayacak. 3 aylar ise 25 Şubat'ta başlayacak. Ramazan ayı 23 Mayıs'da son bulacak. 24 Mayıs'ta ise ramazan bayramının birinci günü idrak edilecek.

Ramazan ayı ne zaman 2020, Ramazan ne zaman başlıyor araştırmaları başladı. Müslüman aleminin sabırsızlıkla beklediği Ramazan ayına az bir zaman kaldı. Ramazan'ın habercisi olan 3 aylar 25 Şubat'ta Recep ayı ile başlayacak. Ramazan ayı ise 24 Nisan'da başlayacak. 23 Mayıs'da son bulacak. 24 Mayıs'ta ise ramazan bayramının birinci günü idrak edilecek.

2020 Ramazan ayı ne zaman başlayacak: 

İslam dünyasının sabırsızlıkla beklediği mübarek Ramazan ayı, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın yayınladığı takvime göre; 2020 yılında 24 Nisan'da başlayacak ve 23 Mayıs'da son bulacak. 24 Mayıs'ta ise ramazan bayramının birinci günü idrak edilecek.

Ramazan Bayramı tarihleri

23 Mayıs cumartesi Ramazan Bayramı Arifesi

24 Mayıs pazar Ramazan Bayramı 1.gün
25 Mayıs pazartesi Ramazan Bayramı 2.gün
26 Mayıs salı Ramazan Bayramı 3.gün

Ramazan ayının önemi ve faziletleri

Manevi güzelliklerle dolu olan Ramazan ayı müminler için bir rahmet ve mağfiret mevsimidir. Bu kıymetli zaman dilimini ibadet ve iyiliklerle değerlendiren mümin ebedi mutluluğun kapısını açar. Cehennemden kurtuluş beratını alarak zaman ve mekân cennetine doğru yol alır. Bir hadis-i şerifte şöyle buyurulmaktadır:

"Ramazan Ayı gelince, cennet kapıları açılır, cehennem kapıları kapanır ve şeytanlar zincire vurulurlar"

Kurban bayramı ne zaman: Kurban ibadetinin yerine getirildiği Kurban Bayramı Hicri takvimde Zilhicce ayının 10'unda kutlanıyor. 2020 miladi takvime göre 31 Temmuz cuma günü başlıyor.

*30 Temmuz perşembe Kurban Bayramı Arifesi

*31 Temmuz cuma Kurban Bayramı 1.gün

*1 Ağustos cumartesi Kurban Bayramı 2.gün

*2 Ağustos pazar Kurban Bayramı 3.gün

*3 Ağustos pazartesi Kurban Bayramı 4.gün

3 Aylar’ı uğurladığımız Ramazan ayı faziletlerle dolu bir aydır. Ramazan ayı, hayır ayı, yoksullara ve düşkünlere yardım ayı ve bütün anlarıyla Kur’an ayıdır. Ramazanın diriltici özelliği, bütün insanlığı hidayete ve mutluluğa ulaştırmak için insanlığa gönderilen Kur’an-ı Kerim’in bu ayda inmeye başlamasından kaynaklanmaktadır. Ayrıca İslam’ın temel esaslarından biri olan oruç ibadetinin bu ayda yerine getirilmesinden dolayıdır.

ÖNCEKİ HABERLER
Ebru Şancı kimdir yaşı kaç eşi Alpaslan Öztürk kimdir?
Seleznov'dan Galatasaray itirafı: Akhisarspor beni göndermedi
Ehliyetsiz araç kullanmak 2020 cezası kaç para oldu?
Trabzonspor gol yollarında Avrupa'nın devleriyle yarışıyor
Eşi benzeri görülmemiş olay! Oteli kaynar su bastı ölenler var
Türkiye NATO videosu gündeme bomba gibi düştü! Türk pilot seslendirdi
Yorumlar