BIST 1.523
DOLAR 7,36
EURO 8,93
ALTIN 436,55
HABER /  GÜNCEL

Prof. Naci Görür: Marmara depremi 'Geliyorum' diye bağırıyor

"Hazırlıklı olmamışız. İnsanlarımızı eğitmemişiz. İşte bunlar insanı ürkütüyor." açıklaması yapan Yerbilimci Prof. Dr. Naci Görür, "Marmara Depremi 'Geliyorum' diye bağırıyor" uyarısı yaptı.

Abone ol

Yaptığı bilimsel tespit ve yazdığı çalışmalarla Dünyanın En Etkili Bilim İnsanları Listesi'nde yer alan, Bilim Akademisi Üyesi Prof. Naci Görür, Sözcü'den Ömrüm Kara Tunçbaş'ın sorularını yanıtladı.

"Herkes gibi ben de korkuyorum" diyen Prof. Naci Görür, "99 depremlerini yaşarken Etiler'de İTÜ lojmanındaydım. Deprem olduğunda uyandık. Çocuklarım küçük daha. Tabii korktular, bağırdılar. İlk yaptığım onları alıp evde hayat boşluğu olarak belirlediğim masanın kenarına götürmek oldu, çömeldik. İçinde bulunduğun binaya güvenmiyorsan ve bir de sevdiklerin varsa korkmamak mümkün değil, nihayetinde insansın." ifadelerini kullandı.

"E biz 100 binleri konuşuyoruz. Hazırlıklı olmamışız"

Prof. Görür, açıklamasında şunları kaydetti: Kaliforniya'da yer bilimci arkadaşlarımız vardı. Bir arkadaşımızın hanımı sohbet esnasında 'Deprem olduğu zaman korkmuyoruz. Biliyorum ki evden sağ çıkacağım, çocuklarım okuldan sağ gelecek' dedi. Bu güven duygusu çok önemli. Düşünün 7 büyüklüğünde depremler oluyor orada bir kişi tesadüfen yaşamını yitiriyor veya yitirmiyor.

İnsanlarımızı eğitmemişiz. İşte bunlar insanı ürkütüyor. Marmara Depremi 'Geliyorum' diye bağırıyor.

"Önlem almak zor değil ama..."

Deprem dünyanın doğasıdır, düzendir. Eğer depremler olmasaydı dünya yaşanmayan bir gezegen olurdu ay gibi. Dünyaya bilimle bakan toplumlar, depremi kavrar kavramaz önlem almışlar. Bugün Japonya, Hollanda gibi ülkelerden bahsediyorum. Önlem almak zor değil ama biz toplum olarak afete dönüştüyoruz her şeyi. Bağdat Caddesi'ni deprem adı altında en güvensiz yere dönüştürdük. 2-3 katlı bahçeli evler gitti, dar düdük binalar geldi. Cadde tünele döndü. Şimdi git gezemiyorsun, iki arabayla bi sokağından geçemiyorsun.

BU FOTO GALERİYE BAKIN
Foto Galeri Kavurucu sıcaklar geliyor! Meteoroloji uyarı geçti Galeriye Gözat
ÖNCEKİ HABERLER
Eminönü İskelesi'ndeki uçan tekmeci kadına kötü haber! Soruşturma başlatıldı
İtalya'ya 'AB' uyarısı: Mafya göz dikti
Alman ordusu envanterindeki 60 bin mermi kayıp
İslam dünyasından Türkiye'ye 'Ayasofya' tebriği
Kurban bayramında kısıtlama gelecek mi? Fuat Oktay'dan merak edilen soruya yanıt
PYD/PKK elebaşı Salih Müslüm'ün yeğeni Dalya Mahmut Müslüm teslim oldu
Cübbeli Ahmet'ten Roma'yı Kabe'den daha güvenli bulan ilahiyatçı Köse'ye tepki
Zirve rakamları gören altında son durum! 18 Temmuz Cumartesi
SPK'den değişiklik! Gayrimenkul Değerleme Kuruluşları Hakkında Tebliğ
Şemdinli'de askeri aracın geçişi sırasında patlama yaralılar var
Yorumlar 12 yorum