BIST 1.529
DOLAR 7,36
EURO 8,90
ALTIN 410,78
HABER /  SAĞLIK

Prof. Dr. Coşkun Usta: Sıtma ilacı koronavirüse karşı etkili

Koronavirüsle mücadelede sıtma ilacının etkili olabileceğini açıklayan Akdeniz Üniversitesi Farmakoloji Uzmanı Prof. Dr. Coşkun Usta, ilacın bağışıklık sistemi üzerinde olumlu etkileri olduğunu belirterek virüsün mutasyona uğramasının ise ilaç ve aşı çalışmalarını geciktirdiğini söyledi.

Abone ol

Virüse karşı gerçekleştirilen çalışmaları yakından takip eden AÜ Tıp Fakültesi Farmakoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Coşkun Usta, insan vücudunun 37 derece olduğunu ve bu derecelerde virüsün çoğalarak yaşayabileceğini, 56 derecelik sıcaklıkta ise virüsün 15 dakika yaşadığını söyledi.

"Sıcak suyla virüsü öldüreceklerini sanıyorlar"

Vücut ısısının yükselmesi halinde bağışıklık sisteminin daha etkili hale geldiğini kaydeden Prof. Dr. Usta, "Sıcaklık bir çağrıdır, ancak hiçbir zaman virüsü öldürecek sıcaklığa çıkılmaz. Bazı insanlar ağızlarını ve vücutlarını sıcak suyla temas ederek virüsü öldüreceklerini sanıyor. Bu yanlıştır. Böyle yaparak vücudunuzun fonksiyonlarına zarar verirsiniz" diye konuştu.

''Bu ilaç çok önemli ve elzem''

Sıcaklık artışının virüsün yayılma hızını yavaşlatacağını düşündüğünü belirten Prof. Dr. Usta, açıklamasında şunları kaydetti: Sıtma ilacı çok düşük dozlarda kullanıldığında etki ettiğini gördük. Klinik çalışmalarda da görülüyor ki hidroksiklorokinin (sıtma ilacı) de gerek bağışıklık sistemi üzerine olan etkileri ve virüse etkileri nedeniyle bu ilacın çok önemli ve elzem bir ilaç olduğuna inanıyorum, bu ilaçtan umutluyum.

''ABD'de üretilen aşı bizde işe yaramayabilir''

İlacın ucuz olmasının da önemli olduğunu anlatan Prof. Dr. Coşkun Usta, ilacın Türkiye'deki sonuçlarını da merakla beklediklerini ifade etti. Virüsün hızla mutasyona uğrayarak yayılmasıyla ilgili de bilgi veren Prof. Dr. Usta, şöyle konuştu: Bu mutasyon, aşı ve ilaç çalışmalarının yavaşlamasına ve gecikmesine neden oluyor. Bize gelen virüsün yapısının ortaya çıkarılması gerekiyor. ABD'de elde edilen bir aşı bizde çalışmayabilir. Ulusal aşı geliştirmek çok önemli. Türkiye aşı yapmış bir ülkedir. Sadece enerjiyi buraya vermek gerekiyor.

BU FOTO GALERİYE BAKIN
Foto Galeri Koronavirüsün detaylı ve yüksek çözünürlüklü görüntüleri ilk kez yayımlandı Galeriye Gözat
ÖNCEKİ HABERLER
Hıdırellez mesajları resimli yeni hıdırellez bayramı kutlama sözleri
2-4 Mart VarVar İndirimi'nde süper fırsatlar!
ABD Temsilciler Meclisi'nden Türkiye'ye teşekkür mektubu
Ankara'da koronavirüsü yenip pazarda tezgah açtı
Antalya'da su tesisatçısı dizi oyuncusu oldu
Prof. Mehmet Ceyhan normalleşme kararları içinde en riskli tercihi açıkladı
Fahrettin Koca'dan 3 iyi haber! Önümüzdeki 1 aya dikkat çekti
Ahmet Hakan'dan Maltepe Belediye Başkanı Kılıç'a: Sen ne güzel bir CHP'lisin
Teslim töreni iptal edildi! Türkiye'den gelen yardımı hazmedemediler
20 yaş altı sokağa çıkma günü ne zaman saatleri kaç?
Yorumlar