BIST 1.461
DOLAR 8,26
EURO 10,06
ALTIN 488,66
HABER /  SAĞLIK

Prof. Ceyhan'dan çarpıcı sözler: Vaka sayısı azalırsa bunu bilimle izah etmek mümkün değil

Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, Kovid-19 salgınının Türkiye'deki seyriyle ilgili konuştu. Ceyhan, "Salgını henüz kontrol altına alamadık. Vaka sayısı azalırsa bunu bilimle izah etmek mümkün değil. Buna bir bilim adamı olarak izah getirmemiz mümkün değil" dedi.

Abone ol

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınında yaşanan vaka artışıyla ilgili olarak Habertürk TV canlı yayınında değerlendirmelerde bulundu. 

Burada 'tam kapanma' tavsiyesini değerlendiren Ceyhan "Şu andaki ayırdığımız bütçe, aşılama hızımız ve verdiğimiz emekle tam kapanmayı yapamayız" dedi. Olaya ikinci tarafan bakınca başka bir gerçeğin de olduğunu belirten Ceyhan, "Önlemek her zaman tedaviden ucuz bir yöntemdir. Hastaneler yapıp, yeni yoğun bakımlar ekleyip, yeni solunum cihazları almak çok pahalı bir yöntem. 'Ben bırakayım, insanlar hastalığı alsın' dersek, bunun sonucu belli sayıda ölümdür. Bunları göze alıp, tedavi edeceğiz derseniz hiçbir sağlık sistemi bunu kaldıramaz" ifadelerini kullandı.

Günlük vaka sayısının birçok faktöre göre değiştiğini belirten Ceyhan, buna iki haftalık bakılması gerektiğini söyledi. Ceyhan, şunları kaydetti.

"Günlük vaka sayısı çok faktöre göre değişiyor. Buna iki haftalık bakmak lazım. Salgını henüz kontrol altına alamadık. Vaka sayısı azalırsa bunu bilimle izah etmek mümkün değil. Buna bir bilim adamı olarak izah getirmemiz mümkün değil. Bu aşılama hızıyla, aldığımız önlemlerle vaka sayısını azaltmak mümkün değil. Günlük vaka sayısındaki değişimlere bakmasınlar.

'Böylelikle vaka sayısını artırıyoruz'
Yaptığımız en büyük yanlışlardan bir tanesi 65 yaş üzeri ve 18 yaş altını eve kapatmak. Çünkü böylelikle vaka sayısını artırıyoruz. Evden en az 1 kişi, evin geçimini sağlamak için dışarı çıkmak zorunda. Metroya da otobüse de biniyor. Ve geliyor işyerinde de mesafe yok, maskeyi düzgün takmayanlar var. Oradan virüsü alıp eve getiriyor. Ve biz buna diyoruz ki, 'Hafta sonu evden dışarıya çıkmayacaksın.' Biz bunları zorla kapalı bir ortamda tutup, 'Virüsü birbirinize bulaştırın' diyoruz.

'Kararlar eşit bir şekilde uygulanmalı'
Özel yaş gruplarını, şehirleri, hastalık gruplarına uygulanan farklı yöntemler böyle bir salgında geçerli değil. Biz hala il il vaka sayısı açıklıyoruz. Hiçbir anlamı yok. İstanbul'a ayrı, Kırşehir'e ayrı bir önlem almanın hiçbir önemi yok. Kararlar merkezi otorite tarafından alınmalı ve Türkiye'nin her yerinde eşit bir şekilde uygulanmalı. 'Yaz başı rahatlarız' diyorsak bu işi bilmiyoruzdur. Böyle bir şey olamaz."

ÖNCEKİ HABERLER
Göz damlası kullanmak orucu bozar mı Diyanet cevabı
Cumhurbaşkanlığı Ekonomi Politikaları Kurulu Üyesi Korkmaz Karaca'ya yeni görev
Emniyetten 'şiddet mağduru kadınların karakol kapısından döndüğü' haberine yalanlama
Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş'ın Kovid-19 testi pozitif çıktı
Ticaret Bakanı Lütfiye Pekcan, devlete dezenfektan sattığını doğruladı! Piyasa fiyatından çok aşağı
Prim borcu yapılandırma tarihini kaçıranlara son fırsat SGK duyuru yaptı
Antalya'da sosyal mesafeye uymayıp ceza yedi! Banka hesabına bakınca şok oldu
Aşı sıramın geldiğini nasıl anlarım nereye bakılır?
Zeynep’i 37 bıçak darbesiyle öldüren boksöre müebbet
'Maalesef üzücü haber' deyip Niran Ünsal covid-19'a yakalandığını açıkladı
Yorumlar 33 yorum