BIST 11.044
DOLAR 32,87
EURO 35,67
ALTIN 2.551,76
HABER /  GÜNCEL

PKK'ya karşı Özel Harekat Polisleri sahaya iniyor

Güneydoğu'da bölücü terör örgütüne karşı mücadele edecek yeni özel harekatçılar sahaya inmeye hazırlanıyor. 400'e yakın Özel Harekat Pılisi Amasya Tavşan Dağı'nda kurulan özel kampta eğitim görüyor.

Abone ol

Bölücü terör örgütü PKK'ya yönelik operasyonlar artarak devam ediyor. Hükümetin, terörle mücadele kapsamında uygulamaya koyduğu yeni konsept değişikliği ile sayılarının arttırılması planlanan Polis Özel Harekat Timleri'nin yetiştirildiği Amasya'daki özel kampta verilen eğitimi görüntülendi.

Terörle mücadele çalışmalarında görev alacak olmaları nedeniyle zorlu bir eğitimden geçen 400 Özel Harekatçı, şubat başından itibaren Güneydoğu ve Doğu'daki yeni görev yerlerine atanacak.5 BİN ÜNİVERSİTE MEZUNU GENÇ ÖZEL EĞİTİME ALINDI

Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM), hükümetin geçen Temmuz'da aldığı yeni karar sonrasında değiştirdiği terörle mücadele konsepti kapsamında bünyesindeki Özel Harekat Polisleri'nin sayısını artırmayı planladı. Halen 7 bin dolayında olan özel harekatçı polislerin sayısını 19 bine çıkarmayı hedefleyen Emniyet Genel Müdürlüğü, yaklaşık 5 bin üniversite mezunu genci, özel eğitime aldı.

İKİ ANA BÖLÜMDEN OLUŞUYOR

EGM Özel Harekat Dairesi Başkanlığı'nca koordine edilen yeni özel harekatçı polis yetiştirilmesi eğitimi iki ana bölümden oluşuyor. İlk bölüm, açılan sınavla alınan 5 bin öğrencinin teorik olarak eğitilmesi. Halen emniyet teşkilatına öğrenci yetiştiren 9 ayrı polis eğitim merkezlerinde teorik polislik eğitimi alan adaylar daha sonra özel harekatçı olabilmek için özel eğitime giriyor. İkinci bölüm ise, halen emniyet teşkilatı içinde görev yapan polisler arasından seçilen özel bir gruba verilen silahlı saha eğitiminden oluşuyor. Teorik eğitimleri süren 5 bin polis, Gölbaşı ve Amasya'daki tesislerde kademeli olarak saha eğitimine alınacak. Güneydoğu ve Doğu Anadolu'daki terörle mücadele çalışmaları içerisinde değerlendirilecek olan bu polisler, EGM'nin Gölbaşı'ndaki Özel Harekat Dairesi ile Amasya'daki Özel Harekat Eğitim Tesisleri'nde eğitilmeye başlandı. Milliyet, özel harekatçı polislerin Amasya'daki tesislerine giderek, uzman polislerin verdiği eğitimleri yerinde görüntüledi.

AMASYA'DA 3.5 AYLIK EĞİTİM SÜRECİ

EGM, yeni özel harekatçı polisleri, eğitimin ardından atanacakları Güneydoğu ve Doğu Anadolu Bölgesi'ndeki doğa şartlarına en yakın bölge olarak seçilen Amasya'nın Tavşan Dağı mevkiine kurulan özel tesislerde eğitiyor. Rakımı 900 - 1300 metre olan Tavşan Dağı bölgesindeki merkezde bulunan teorik eğitimi bitmiş 400 özel harekatçı polis adayı, yaklaşık 3.5 aydır eğitiliyor. Polisler, eğitim süreleri sırasında "üs ve barınma bölgeri ile intikaller, sızma ve atış eğitimleri ile teorik bilgilendirme eğitimleri" olarak üç ana eğitim grubuna alınıyor.BOMBA DÜZENEĞİ İMHASI

Sonbaharda iklim şartlarının daha uygun olduğu dönemde başlayan eğitimler, PKK'ya karşı başlatılan mücadele çerçevesinde konsept değişikliği yapılarak verilmeye başlandı. Daha önceki yıllarda Menteş ve Balıkesir'deki eğitim tesislerinde arazide mevzi çatışma ve muharebe şeklinde verilen eğitimler, Doğu ve Güneydoğu'da başlatılan mücadele biçimindeki değişikle birlikte "meskun mahal operasyonları" ağırlıklı olarak bizzat özel harekatçı eğitmenlerce veriliyor. Bu eğitimler içinde, sokak geçişleri, yol aramaları ve ev aramaları eğitimlerinin yanısıra patlayıcı maddeyi bulma ve imha etme eğitimleri de yeralıyor. Bölgedeki son çatışmalarda güvenlik görevlilerinin büyük bölümünün patlayıcı madde infilakından dolayı yaralanması veya şehit olması nedeniyle bomba düzeneklerinin bulunması ve imhası eğitimleri bölgedeki çatışmalarda görev alan ve eğitim için kampa gelen özel harekatçı uzman polislerce veriliyor. Ayrıca, yine bölgede devam eden operasyonlarda yaşanan hatalar ile aksaklıklar örneklerle analiz edilerek bilgilendirme yapılıyor.

Bu analizlerde özellikle terör gruplarının içinde yeralmayan sivillere karşı yapılması gereken uygulamalar hakkında bilgiler veriliyor. Aynı kapsamda, operasyonlarda kapıdan girişlerde çok zayiat verilmesi nedeniyle yeni uygulamada çatıdan ya da duvarların delinerek meskun mahale girilmesi eğitimleri verilmeye başlandı.

DAĞDA YATIP KALKIYORLAR

Araziye çıkarılan gruplar, ağırlaşan kış şartlarına karşın birer hafta süreyle dağda yatıp kalkıyor, eğitim alıyor. Tavşan Dağı'nda oluşturulan geçici üs bölgelerinde hava şartlarına dayanıklılık eğitimi alan özel harekatçı adayı polisler, aynı zamanda gece ve gündüz boyunca bir bölgeden başka bir bölgeye geçiş (intikal), gözetleme, keşif, pusu, baskın, pusudan kurtulma, yön bulma, harita okuma, üs bölgesi oluşturma, mevzi oluşturma ve arazide konuşlanma eğitimleri alıyor. Bu eğitimler sırasında 7/24 arazide kalan özel harekatçı polisler, naylonla kaplanmış ve taşlardan oluşturulmuş 2-3 kişinin sığabileceği barınaklarda yaşıyorlar.YENİDEN EĞİTİM VERİLECEK
Eğitimlerini tamamladıktan sonra Şubat başında görev alacakları kentlere atanacak olan özel harekatçı polislerin eğitimi, Amasya ile sınırlı değil. Bu polisler, operasyonda olmadıkları sürede 3'er aylık spor, atış ve eğitim testlerinden geçirilecekler. Bu testlerdeki kriterleri tutturamayan polisler yeniden eğitime alınacaklar. Yine tutturamamaları halinde özel harekat birimlerinden ayrılacak olan polisler emniyet teşkilatının başka birimlerinde görev alacaklar. Ayrıca, sahada görev yapan özel harekatçı polisler, ileri dönemde branş eğitimine alınacaklar. Özellikle insansız hava araçları (İHA) eğitimi alan özel harekatçılara, ileri düzeyde haritacılık, zırhlı araç kullanma, keskin nişancı, bina - uçak operasyonları, zırhlı araçtaki kule silah atışı ve köpek eğitimi branşlarında yoğunlaştırılmış eğitimler verilecek.

YEMEKLERİ HARİTA BİLGİSİ KULLANARAK BULUYORLAR

Bir hafta boyunca hiç bir şekilde ana karargaha gidemeyen polisler, Sabah 05.00'te kalkıp hazırlandıktan sonra 07.00 sıralarında arazi eğitimine alınıyorlar. Yön bulma, haritacılık, intikal eğitimlerinden sonra öğle yemeği saati geldiğinde, polisler için araziye 20-30 kilometre arayla yiyecekler bırakılıyor ve polislerden bulmaları isteniyor. Aldıkları eğitimler sonrasında yön ve harita kullanarak yemek paketlerine ulaşanlar öğle yemeği yerken, bulamayanlar zorunlu olarak aç kalıyorlar.

3 GÜNLÜK KUMANYA

Milliyet'in haberine göre, arazide kalan özel harekatçı polislere 3 günlük kumanya veriliyor ve eğitim süresi boyunca bu kumanya ile yaşamlarını sürdürmeleri ve ayakta kalmaları sağlanıyor. Kumanya, ton balığı, barbunya konservesi, bal, fındık ezmesi, su, meyva suyu, ekmek, tereyağ, peynir ve zeytinden oluşuyor. Bu eğitimle, özel harekatçılar operasyonlar sırasında yaşama, yeme, barınma ve savaş şartlarına karşı hazırlıklı olacaklar. Ana karargahta kalan polislere ise günlük ortalama 3600-4000 kalorilik yemek hazırlanıyor. Eğitimin diğer önemli bölümü ise sızma operasyonları ve atış eğitimlerinden oluşuyor. Gruplar halinde bellerine ip bağlayarak yüksekten iniş ve çıkış eğitimi yapan özel harekatçı polis adayları, özel oluşturulan meskun mahal alanlarında, ev ya da kapalı alan operasyonlarına hazırlanıyorlar. Burada senaryolu olarak eğitim gören polisler, aynı zamanda özel kurulan atış alanlarında gerçek mermiyle atış eğitimi alıyorlar. Hava şartlarının kötü olmasına bağlı olarak çamur ve su birikintilerinin içinde "sürünen", "mevzi alan" özel harekatçı adayı polisler, yakın, orta ve uzak mesafe silah atış, pusu atma, pusudan kurtulma, timin güvenliğini alarak çatışmaya girme eğitimlerini yine bölgeden gelen uzman özel harekatçı polislerden alıyorlar.

7/24 NAYLONLA KAPLANMIŞ SIĞINAKLARDA KALIYORLAR

Eğitimler sırasında arazide 7/24 naylonla kaplanmış ve taşlardan oluşturulmuş sığınaklarda kalan özel harekatçı adaylarına; gözetleme, keşif, pusu, baskın, pusudan kurtulma, yön bulma, harita okuma, mevzi oluşturma, arazide konuşlanma, İHA, ileri düzeyde haritacılık, zırhlı araç kullanma, keskin nişancı, bina - uçak operasyonları eğitimleri veriliyor.