BIST 5.046
DOLAR 18,64
EURO 19,64
ALTIN 1.079,86
HABER /  GÜNCEL

PKK suikastinde katillere kapıyı kim açtı!

PKK'nın Paris'teki enformasyon bürosuna yapılan suikast, dış basında da geniş yer aldı. Siteler suikast haberini böyle gördü

Abone ol

BBC TÜRKÇE- Fransa'nın başkenti Paris'te düzenlenen silahlı bir saldırıda aralarında PKK'nın kurucularından Sakine Cansız'ın da bulunduğu üç kadın öldürüldü.

Kimliği belirsiz kişi ya da kişilerce düzenlendiği bildirilen saldırıda Kürdistan Ulusal Kongresi Paris temsilcisi Fidan Doğan ve Leyla Söylemez adlı kadınlar da öldü.

130110091157_kurds_paris_304x171_anf_nocredit.jpg

BAŞLARINDAN VE KARNINDAN VURULDULAR

Fırat Haber Ajansı (ANF), Paris'te merkezi tren istasyonu Gare du Nord yakınındaki Kürdistan Enformasyon Bürosu'na düzenlenen saldırıda, Cansız, Doğan’ın başlarından ve Söylemez'in ise karnından kurşunlandığını bildiriyor.

Bina içerisinde incelemelerde bulunan polis, henüz resmi bir açıklama yapmadı. Saldırıda susturuculu silah kullanılmış olabileceği iddia ediliyor.

Akşam saatlerinde düzenlendiği tahmin edilen saldırı, kadınlardan haber alamayan arkadaşlarının sabaha karşı 02.00 sıralarında binaya gelmesi ile ortaya çıktı.

Paris'teki saldırılar, Türkiye'de PKK lideri Abdullah Öcalan ile İmralı adasında resmi kanallardan görüşmelere başlandığı döneme rastlıyor.

Türkiye'deki medya kaynaklarının aktardığına göre, görgü tanıkları, binadaki aşırı kan izlerine dikkat çekerek saldırının susturuculu silahlar ve kesici aletlerle yapılmış olabileceğini de söylüyor.

KATİLLERE KAPIYI KİM AÇTI

Fransa’nın önde gelen gazetesi Le Monde, suikastta örgüt içi hesaplaşma olasılığını artıracak bir iddiaya yer verdi. Haberde suikastın gerçekleştiği enformasyon bürosunun direktörü Leon Edart’ın “Kurbanlar katillerine kapıyı açmış olmalılar” açıklamasına yer verildi.