BIST 4.505
DOLAR 18,82
EURO 20,20
ALTIN 1.136,25
HABER /  GÜNCEL

Tunceli'de ayı katliamı!

Tunceli’nin Ovacık ilçesinde bir anne ayı ile iki yavrusu öldürülmüş halde bulundu.

Abone ol

Tunceli genelinde bu yıl kış uykusuna yatmayan ve yiyecek bulmak için yerleşim yerlerine inen ayılar, insanlar için tehdit oluştururken, kaçak avcılar için de kolay hedef haline geldi.

Ovacık ilçesine bağlı Çakmaklı köyü civarında kim ya da kimler tarafından vurulduğu henüz tespit edilemeyen bir anne ayı ile iki yavrusu ölü halde bulundu. Gelen bir ihbar üzerine olay yerine giden Orman ve Su İşleri 15. Bölge Müdürlüğü Tunceli Şube Müdürlüğü’ne bağlı ekipler, kara gömülmüş halde bulunan anne ayı ile yavruları üzerinde inceleme başlattı. Orman ve Su İşleri Tunceli Şube Müdürlüğü yetkilisi Hasan Boy, müdürlüklerine Ovacık ilçesine bağlı Çakmaklı köyünde üç ayının vurulduğu yönünde ihbar geldiğini belirterek, “İhbarın ardından zor kış koşullarında izleri takip ederek bölgeye geldik. Bir anne ayı ile 3-4 yaşlarında iki yavruyu iz takibi sonucunda bulduk. Failleri hakkından muhtarla görüşüyoruz. Faillerin tespiti halinde gerekli yasal işlemleri yapacağız” dedi.

Ayıların muhtemelen civar köylerde yaşayan ve kaçak avlananlar tarafından vurulduğunu söyleyen Boy, “Çünkü ayılar av tüfeğiyle vurulmuş. Av tüfeğine ait mermi plastikleri görüldü. Bunun araştırmasını yapacağız; tespiti halinde yasal işlemleri başlatacağız” diye konuştu.

Olay yerinde yapılan incelemenin ardından köy muhtarına tutanak tutturan ekipler işlem başlattı. Faillerin tespiti halinde vurdukları her boz ayı için 18 bin TL cezanın yanı sıra idari yaptırım da uygulanacağı bildirildi. Geçtiğimiz günlerde kış uykusuna yatmayan ayılar, Tunceli’in Ovacık ilçesi Hanuşağı köyü ile Nazımiye ilçesine bağlı Değirmendere köyünde, iki vatandaşı yaralamıştı. Tunceli’de önceki gün kış uykusuna yatmayan bir boz ayı, avcılar tarafından vurulan bir dağ keçisini yerken haberciler tarafından görüntülenmişti.