BIST 9.774
DOLAR 32,58
EURO 35,01
ALTIN 2.432,33
HABER /  GÜNCEL

Petkimin özelleştirilmesine dava

Petkim'in özelleştirilmesine ilişkin kararın iptali ve yürütmesinin durdurulması istemiyle dava açıldı.

Abone ol

Petrol İş Sendikası, Petkim'de mevcut yüzde 51 oranındaki kamu payının blok satış yoluyla özelleştirilmesine ilişkin 8 Şubat 2007 tarihli Özelleştirme Yüksek Kurulu (ÖYK) kararının iptali ve yürütmesinin durdurulması istemiyle Danıştay'da dava açtı.

Petrol İş Sendikası dava dilekçesini Danıştay'a bugün verdi. Dava dilekçesinde, Petkim sermayesinde mevcut yüzde 51 oranındaki kamu hissesinin satış yöntemi ile özelleştirilmesine, satışın "blok satış" yoluyla gerçekleştirilmesine karar verildiği anımsatıldı.

Dilekçede, Anayasa'ya göre, kamu mülkiyetinde bulunan işletme ve varlıkların özelleştirilmesine ilişkin usul ve esasların yasa ile düzenleneceği belirtilerek, dava konusu özelleştirme kararının, yani kamu mülkiyetinin sona erdirilmesi işleminin, hukuki denetime tabi tutulması gerektiği kaydedildi.

Dava dilekçesinde, PETKİM ile ilgili satış kararının değerlendirilmesinin yapılabilmesi için, kamu mülkiyetini ortadan kaldırmaya yönelik işlemin, Anayasa'nın 13, 35 ve 47. maddeleri gereği, 4046 sayılı Özelleştirme Yasası'nın amacına uygun olması gerektiğinin açık olduğu ifade edildi.