BIST 1.471
DOLAR 7,42
EURO 8,97
ALTIN 412,30
HABER /  EKONOMİ

Otomobile kur zammı kapıda

Mayısta 81 binin üzerine çıkan otomotiv pazarında kur tedirginliği başladı.

Abone ol

Bu günlerde bütün gözler otomotiv pazarında. Tarihi zirveye çıkan Amerikan Doları ve yılbaşından bu yana yüzde 7’nin üzerinde artışla 2,56 liraya kadar ulaşan Euro, otomobil fiyatlarına zammı kaçınılmaz hale getiriyor. 

Zaman gazetesinde yer alan habere göre, bazı markalar kurdaki değişimi fiyatlara yansıtmaya başladı, birçok şirket ise temmuz ayını bekliyor. Hyundai Assan Genel Müdürü Ümit Karaarslan, döviz kurundaki artışın zamları kaçınılmaz hale getirdiğini belirterek, “Piyasadaki dalgalanmanın dinmesini bekliyoruz. Özellikle ABD Merkez Bankası’nın aldığı karar, Türkiye gibi gelişmekte olan ülkeleri zorluyor. Kur hızlı yükseldi ancak hızlı düşmez.” ifadelerini kullandı.

Otomobillere minimum yüzde 1-2 zam gelebileceğine dikkat çeken Karaarslan, “Tabii şunu da göz ardı etmemek gerekir. ‘Euro yükseliyor, araçlara zam gelecek’ diye tüketiciler alıma yönelebilir. Gezi olaylarıyla sakin geçen ilk iki haftaya rağmen haziranda pazarın 70-71 bin adet seviyesinde çıkacağını öngörüyoruz.” diye konuştu. Kurdaki artışın otomobil fiyatlarına yansıtılmasını değerlendiren Renault Mais Genel Müdürü İbrahim Aybar, şirketlerin bu tür yükleri uzun süre tüketiciye yansıtmadan üzerinde taşımasının mümkün olmayacağını ifade etti.

Fiat Marka Direktörü Okan Baş, Gezi Parkı eylemlerinden çok Euro’daki yükselişin kendilerini daha fazla zorladığını söyledi. Temmuz ayı başından itibaren otomobillere zam yapacaklarını açıklayan Baş, “Euro’nun 2,50 seviyelerinde kalması halinde bu kaçınılmaz olur. Tabii Euro’daki artış bir anda fiyatlara yansıtılmaz. Bir anda kimse yüzde 6-7 zam yapmaz, etap etap olur. Ay başında otomobile en az yüzde 1-1,5 oranında zam gelir.” dedi. Baş, Gezi Parkı olayları sırasında haziranın ilk haftasının durağan geçtiğini ancak showroom trafiğinin yeniden hızlandığını dile getirdi.

ÖNCEKİ HABERLER
Akıllı telefon deyip geçmeyin!
Bakan Suat Kılıç dizide oynayacak
Sanal ortamda 'sosyal fobi' tedavisi
Yunanistan'da aileler parçalanıyor...
Bu video izlenme rekorları kırıyor!
Quasar İstanbul'da satışlar devam ediyor
1984'den beri kaç asker şehit düştü?
Diyanetten 'biber gazı caiz' fetvası
Galaxy Note 3 seri üretimi başlıyor!
'Karşı duram adamlar' o iddialara ne dedi?
Yorumlar