BIST 1.335
DOLAR 8,32
EURO 9,99
ALTIN 477,72
HABER /  GÜNCEL

Diyanetten 'biber gazı caiz' fetvası

Diyanetin alo fetva hattını aradılar. Biber gazı caiz mi diye sordular. Rahat olabilirsiniz! Biber gazı caizmiş!

Abone ol

İNTERNETHABER - Uzmanlar sağlığa zararlı dese de Diyanet fetvayı verdi : Biber gazı caizdir.

Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan biber gazına fetva çıktı. Diyanet’in “Alo Fetva” hattından yapılan açıklamada, dini açıdan biber gazının kullanılmasının sakıncalı olmadığı vurgulandı. Ayrıca insan sağlığına en az biber gazı zarar veriyor” denildi.

EN ZARARSIZI BİBER GAZIYSA DOĞRU

Dini açıdan biber gazının kullanılmasının sakıncalı olmadığı belirtilen Alo Fetva Hattı’nda yer alan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Her ülkede, bu tarz olaylarda bu tarz gösteri yapanlara, şiddete başvuru yapanlara karşı savunma biçimi geliştiriyorlar. Devletimiz de bunu yapıyor. Daha önce de duyuru yapıyorlar zaten, astım hastaları varsa alandan ayrılsın, biraz sonra müdahale edeceğiz diye. Yani dini açıdan bunların bu şekilde değerlendirilmesi doğru değil. Daha farklı şiddeti engelleyici savunma biçimleri de geliştirilebilirdi ama en uygunu bu, karşı tarafa en az zarar veren budur ki, kullanılıyor. Ve karşı tarafı dağıtmak için fiili bir müdahalede bulunulması lazım. Bu cop da olabiliyor. Başka ülkelerde polisler plastik mermi kullanılıyor. Yani bu noktada biber gazı kullanılmasında bir sıkıntı yok. En zararsızı biber gazıysa bununla müdahale edilmesi en doğrusudur.”

BİBER GAZI ZARARSIZ MI?

2003 yılında İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nün isteği ile İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi tarafından ’insan sağlığına zararlı olup olmadığı’ yönünde bir araştırma yapıldığı ve bir rapor hazırlandığı ortaya çıktı.

Biber gazının yapısı ve yan etkilerinin ele alındığı raporda, “Biber gazları ve tozları deri üzerine mukozaya uygulandığında kızarıklık ve yanma hissi uyandırır. Ayrıca gözde geçici körlüğe ve irritasyona sebep olabilir. Ancak bu etkilerin hiçbiri kalıcı değil” denildi. Raporda şu ifadeler yer aldı:

Vücuda değdiği yerde ısı artışı ve yanma hissine sebep olur. Damarları genişletir, ağrıya yıl açar. Biber gazı ve tozlarının istenmeyen etkileri bulunmaktadır. Burun sinirlerini duyarsızlaştırıp hapşırık, dolgunluk ve burun akıntısına neden olur. Tolere edilmeyen yanma hissine sebep olur. Gözde geçici körlüğe yol açar.

ÖNCEKİ HABERLER
Galaxy Note 3 seri üretimi başlıyor!
'Karşı duram adamlar' o iddialara ne dedi?
Erdoğan polise sahip çıktı!
Modern Collection lansman öncesi satışta
Dolara sert müdahale geliyor
2014 Renault Twingo yakalandı
Savcıdan 'Çarşı' itirazı!
BMW 2 Serisi Coupe Mart'ta satışa çıkıyor
Londra'da müthiş gösteri!
Bugatti'den hız rekoru!
Yorumlar 74 yorum