BIST 1.542
DOLAR 7,53
EURO 8,98
ALTIN 411,29
HABER /  OTOMOBİL

Otomobil pazarı hareketleniyor! Sıfır faiz müjdesi 120 bin araç satılması bekleniyor

Otomobil almak isteyen vatandaşlar için Aralık ayı fırsat ayı olarak öne çıkacak. Önümüzdeki günlerde sıfır faiz kampanyası ile binlerce otomobil satışı gerçekleşecek.

Abone ol

İkinci el otomobil pazarındaki durgunluk bu kez yıl sonu fırsatı olarak sıfır otomobil pazarına olumlu yansıyacak. Uzun süredir fiyat artıran otomotiv markalarının yıl sonu gerekçesiyle hem sıfır araç fiyatlarında indirime gitmesi hem de faizsiz 120 bin araç satması öngörülüyor.

Aralık ayının son 20 günü son derece hareketli bir sıfır otomobil pazarına sahne olacak

Ciddi hareketlilik yaşanacak

Eylül ve ekimdeki rekorların ardından kasımda beklentilerin altında bir satışın gerçekleştiği otomotiv pazarında, aralık ayına büyük umutlarla girildi. Sakin geçen ilk 10 günün ardından pazarda ayın ikinci yarısından itibaren ciddi hareket bekleniyor. Özellikle Türkiye'de fabrikası olan ve yerli üretim yapan birçok global markanın sıfır faiz kampanyasında öncü olacağı belirtilirken kullanıcıların sıfır araç listelerini gün gün takip etmeleri tavsiye edildi.

Sıfır faiz kampanyaları başlıyor

Sıfır faizli kampanyaların etkisiyle aralık sonunda pazarın 110-120 bin adet seviyelerinde gerçekleşeceği tahmin ediliyor. Bu rakam Aralık rekoru olmasa da tüm dünyayı ve tüm sektörleri etkileyen koronavirüs pandemi süreci içerisinde diğer aylara kıyasla kayda değer bir hareketliliğe işaret ediyor.

2020 yılı 788 bin araç satışı ile tamamlanacak

Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) verilerine göre, yılın ilk 11 ayında 668 bin adet binek otomobil ve hafif ticari araç satıldı. Aralıkta 120 bin araç satılırsa, 2020 sonunda pazar yaklaşık 788 bin adetle 800 bin adetin altında kalacak. Otomotiv pazarının 800 bin adeti yakalaması için en az 132 bin adet araç satılması lazım.

Ciddi stok var

Bu arada aralık Türkiye otomotiv pazarında en yüksek satışların gerçekleştiği bir ay olarak dikkat çekiyor. 10 yıllık aralık ayı ortalama satışları 127 bin adet seviyesinde. En yüksek aralık satışı ise 156 bin 173 adetle 2015'de gerçekleşti.

Araç tedariği aralık ayına sarkmıştı

Pandemi sonrasında talepte ciddi bir artışla karşılaşan firmalar siparişlerini buna göre planladı. Ancak üretim veya ithalattaki gecikmeler nedeniyle birçok firmanın araç tedariki kasım ve aralık aylarına sarktı. Bu nedenle yılın son ayına ciddi stokla giren markalar, kampanya silahını çekti. Otomobil satın almayı düşünenler için cazip fırsatlar sunulan kampanyalarda sıfır faiz gibi avantajlar bulunuyor.

"Şimdi al baharda öde" kampanyası da nefes aldıracak

Aralık ayına özel düzenlenen kampanyalarda 'şimdi al, baharda öde' seçenekleri de var. Tüketiciler bu sayede ilk taksit ödemesini üç ay sonra yapabiliyor.

Kısıtlamaya online çözüm

Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği (OYDER) Yönetim Kurulu Başkanı Murat Şahsuvaroğlu, otomobil satın almayı düşünenler için aralık ayının son fırsat olduğunu söyledi. Döviz kurundaki yukarı yönlü hareketin gelecek yıl fiyatlara yansıyacağını öne süren Şahsuvaroğlu, şöyle devam etti:

Araba alacaklar için sokağa çıkma yasağına dijital çözüm

"Piyasalarda özellikle ilk 10 gün oldukça sakindi. Bu durum bilinen aralık ayı gerçeği ile örtüşüyor. Çünkü aralık ayının ikinci yarısında sektörde ciddi hareket başlıyor. Bütün sıfır faizli kampanyalar devreye girmiş oluyor. Sakinliğin bir diğer nedeni ise sokağa çıkma yasaklarının hafta sonunu iş yapılamaz hale getirmesi. Ama sektör artık bu işi de dijitalle çözebiliyor."

SIFIR FAİZ KAMPANYASI BEKLENEN YERLİ ÜRETİM YAPAN MARKALAR

Türkiye'de üretim yapan markalar Honda, Toyota, Renault, Ford gibi markalar. Bu markaların özellikle ticari, B ve C segmentte çok sayıda otomobili Türkiye'de ürettiği ve bu araçları pandemiye rağmen son kullanıcıya ulaştırabildiği biliniyor. Sıfır faiz kampanyası ve şimdi al baharda öde kampanyaları ile Türkiye'de üretim yapan markaların özellikle ciddi bir otomobil satışı ile yılı kapatması bekleniyor.

ÖNCEKİ HABERLER
Galatasaray, Türkiye Kupası'nda sahne alıyor
Son dakika İçişleri Bakanlığı'ndan 7-14 Aralık'ın denetim raporu: 39 bin kişiye ceza kesildi!
14 Aralık güneş tutulması ne zaman saat kaçta olacak?
Tıp fakültesindeki online sınavda 'pes' dedirten kopya yöntemi! 'James Bond filmi gibi'
Kırıkkale'de seyir halindeyken alev alev yandı! Kullanılmaz hale geldi
Çin aşısı mı, Alman aşısı mı daha güçlü? Prof. Dr Osman Müftüoğlu yazdı
Sergen Yalçın: Hakemler bu oyunun çok uzağındalar
Peşmerge ve PKK arasında çatışma çıktı
Siirt Baykan'da PKK'nın inine girildi! Barınak ve sığınaklar imha edildi
Bursa'da kısıtlamada yakalanan sürücü: Onunla husumetim var bilerek durdurdu
Yorumlar 9 yorum